Pysslingens förskola Flygaren söker en Kock på vikariat

Plats

Halmstad

Sista ansökan

2024-07-28

Just nu söker vi en kock på vikariat till vår fina förskola Flygaren i Halmstad! Som kock inom Pysslingen Förskolor är du med och förverkligar vårt erbjudande ”En trygg och stimulerande värld full av möjligheter” mot såväl barn och vårdnadshavare som medarbetare. Genom att utveckla de små påverkar vi det stora. 🌟

Flygaren är belägen i de centrala delarna av Halmstad. Området Västra Förstaden har nära stranden och skogen. Som ger möjligheter till varierande lärmiljöer. Verksamheten genomsyras av våra inriktningar, hälsa och hållbarhet.

Om rollen

Vi söker nu en kock för ett vikariat på heltid under cirka en månad, men om behov uppstår finns möjlighet till fler arbetspass för att täcka sjukdom och ledighet. Förskolan har 120 barn och 23 pedagoger, fördelade på åtta avdelningar, och erbjuder frukost, lunch och mellanmål dagligen samt specialkost till de barn som behöver. Hos oss på Pysslingen arbetar alla våra kök enligt en central måltidspolicy för att säkerställa hög kvalitet och bra råvaror.

Ditt uppdrag innebär att vara en del av den pedagogiska verksamheten, genom att vara synlig ute bland barnen och samarbeta med pedagogerna för att utveckla måltiderna. Vi söker dig som har god kunskap i att laga mat från grunden och utifrån säsong, samt har erfarenhet av att följa budget och planera måltider.

Som kock förväntas du leda kökspersonalen med öppen kommunikation och ömsesidig respekt, när personal finns tillgänglig. Du ansvarar för den dagliga verksamheten i köket, vilket inkluderar att följa ett egenkontrollprogram, underhålla livsmedelslokaler, städa och diska, samt göra inköp av livsmedel enligt ramavtal. Du har även ansvar för att barn med specialkost får sin uppmärkta mat. En del av din arbetstid kommer att bestå av administrativa uppgifter, såsom att svara i telefon och hantera e-post.

 

Praktiska krav

  • Restaurangutbildning samt praktisk erfarenhet från restaurangvärlden
  • Kunskap om egenkontroll
  • Kunskap om hantering/servering av specialkost
  • Goda kunskaper i svenska språket
  • Förmåga att arbeta med digitala verktyg

Personliga egenskaper

  • Ansvarstagande och kvalitetsmedveten
  • Förmåga att både arbeta självständigt och samarbeta i ett arbetslag
  • Förmåga att bidra till en fungerande verksamhet genom samarbete med övriga
  • Genuint intresse för matlagning och vill erbjuda barn och vuxna spännande möten med mat och nya smakupplevelser
  • Intresse för måltidspedagogik och vilja att arbeta i nära samspel med pedagogerna på förskolan

 
Anställningsform
Tjänsten är ett vikariat på cirka en månad
Omfattning 100%
Tillträde vecka 33
Tjänsten är placerad i Halmstad

Ansökan
Tycker du att det låter intressant? Vi vill gärna komma i kontakt med dig!

Skicka in en ansökan nedan och bifoga ditt CV och personliga brev. 


Vi kommer att arbeta med urval och intervjuer löpande, så skicka gärna in din ansökan så fort som möjligt. Tillsättning kan ske innan sista ansökningsdag.

 

Belastningsregister
Inom förskolan måste du enligt lag (2000:873) visa upp ett utdrag från belastningsregistret. Beställningsblanketten hämtar du på https://polisen.se/. Beställ i god tid då det vanligtvis tar minst 14 dagar att få utdraget hemskickat.

Kontakt
Om du har frågor är du välkommen att kontakta biträdande rektor Ditte Lindbergvia e-post ditte.lindberg@pysslingen.se 

 

Varmt välkommen med din ansökan!🎉

Vi undanbeder oss vänligen men bestämt direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av ytterligare jobbannonser.

Ansvarig rekryterare

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Ja
Nej
Ja
Ja. fler än två års erfarenhet
Nej
Ja
Nej

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy

Följ oss via våra sociala kanaler!