Pysslingen Förskolor - Hedvigslund söker kock

Plats

Nacka

Sista ansökan

2024-07-25

Är du en utbildad kock som brinner för att servera god, näringsriktig, inspirerande och hälsofrämjande maträtter till dina gäster? Gillar du dessutom tanken på att erbjuda just detta till de viktigaste gästerna som man kan ha? Då är det här tjänsten för dig!

Hedvigslunds förskola ligger på Anemonvägen mitt i bostadsområdet Hedvigslund. Vi är en förskola som sätter barns bästa i fokus och erbjuder pedagogiska miljöer som låter barnen mötas, utforska, leka och inspireras. På Hedvigslund arbetar engagerade pedagoger som uppmuntrar och ser till varje barns förmåga, lust och vilja att lära och utvecklas.

I vårt kök finns stora möjligheter att utveckla barnens smakuniversum och erbjuda dem en god start i livet samt en sund relation till mat, hälsa och hållbarhet. Mat är så mycket mer än bara näring! Du kommer erbjudas en tydlig introduktion från vår centrala måltidsgrupp som också stöttar dig med menyförslag, valet av råvara och inköpsfrågor när och om du behöver det.

Vi erbjuder också kompetensutveckling inom ditt yrkesområde flera gånger per år samt nätverksträffar med andra kockar i samma roll som din. Dessutom får du möjlighet att arbeta med och för fantastiska barn som är mycket matintresserade och som gärna tillsammans med pedagogerna och kocken på förskolan arbetar med måltidspedagogik.

Om tjänsten
* Förskolan har idag 82 barn, 15 pedagoger och är åldersindelad i 5 grupper där maten serveras på avdelningarna.
* Förskolan erbjuder frukost, lunch och mellanmål dagligen samt specialkost till de barn som behöver. Förskolan har en stolt tradition av att laga mat från grunden med fokus på smak råvara och upplevelse.
* Förskolan jobbar med att utveckla den pedagogiska måltiden tillsammans med kök och pedagoger.

Vi söker dig som:

* Har dokumenterad erfarenhet från kockrollen, gärna från förskola/skola och/eller restaurangvärlden.
* Ser kost och näring som ett intresse både privat och i din yrkesroll.
* Vi vill att du är aktiv och intresserad av att driva och delta i förskolans utvecklingsarbete och gärna delar med dig av hur just Du kan tillföra en viktig del i just detta. För att trivas som kock hos oss ligger det i din natur att kunna organisera din arbetsdag så väl att den passar barngruppen och du arbetar självständigt med att forma och utveckla vår hälsoprofil utifrån din yrkesroll.
* Du ser barnen och deras vårdnadshavare som dina gäster och möter dem med glädje, acceptans och vänlighet.

Övrig information

Denna tjänst är fördelad på 90% i kök samt 10% i barngrupp. Det är en tillsvidareanställning med en inledande provanställning på 6 månader. Tillträdesdag sker i överenskommelse med medarbetaren. Vi kommer att påbörja urvalsprocessen relativt omgående så skicka gärna in din ansökan redan idag. Tillsättning kan ske innan sista ansökningsdag som är den 30/6 -23. En del av rekryteringsprocessen kommer att ske med hjälp av digitala verktyg. Har du frågor angående tjänsten så är du välkommen att kontakta biträdande rektor Nina Strömberg på 072-213 8558 eller nina.stromberg2@pysslingen.se

Beställ gärna redan idag utdrag ur belastningsregistret då det vanligtvis tar två veckor att få det hemskickat.

Är du den vi söker?

Välkommen att skicka in dina ansökningshandlingar innehållande CV och personligt brev där du motiverar varför du söker dig till och just denna tjänst. Vi är tacksamma att få din ansökan så snart som möjligt och återkommer med besked till dig så snart vi har kommit vidare i rekryteringsprocessen.

Välkommen med din ansökan!

Vi har gjort vårt medieval för rekrytering och undanber oss därför kontakt med annonssäljare eller säljare av andra rekryteringstjänster.

Pysslingen Förskolor är den del av AcadeMedia-koncernen som är verksamma i hela utbildningskedjan från förskola till vuxenutbildning. Våra medarbetare har olika uppdrag och kompetenser, men ett starkt gemensamt fokus på kvalitet och utveckling. Vi hjälper våra barn, elever och deltagare att utvecklas och att nå sina mål och vi letar därför efter dig som vill vara med och göra Sverige lite bättre.

Läs gärna mer på www.pysslingen.se eller www.academedia.se.

Ansvarig rekryterare

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.

Följ oss via våra sociala kanaler!