Pysslingen förskolor i Tungelsta söker elevassistent

Plats

Haninge

Sista ansökan

2024-06-17

Vi söker en kompetent och engagerad resurs som är intresserad av att arbeta med barn med diabetes. Som resurs inom Pysslingen Förskolor är du med och förverkligar vårt erbjudande ”En trygg och stimulerande värld full av möjligheter” mot såväl barn och vårdnadshavare som medarbetare.

Om rollen

Tjänsten som resurs gäller för ett barn med diabetes. Dina arbetsuppgifter innebär bland annat stöd och tillsyn för att hålla en bra blodsockernivå hos barnet. Med detta medför att du ska hålla koll på barnets blodsockernivå, mäta blodsockret, ge insulin, beräkna måltider samt kunna agera snabbt i olika situationer. Ditt största fokus är att ge stöd åt barnet med diabetes, men vi ser även att du är en trygg och pedagogisk medarbetare för våra övriga barn på förskolan. Viktigt är även att du är social och besitter en god samarbetsförmåga, då du kommer att arbeta nära förskolans andra pedagoger samt ha mycket kontakt med vårdnadshavare.

Vi söker dig som

  • Är utbildad barnskötare, eller har erfarenhet av att arbeta inom förskola
  • Är lugn, självgående och ansvarstagande
  • Anser att varje möte är betydelsefullt
  • Är nyfiken och medforskande
  • Vill lära dig tillsammans med barnen
  • Är inlyssnande och respektfull
  • Har uppdraget i fokus

Det är meriterande om du

  • Är utbildad undersköterska
  • Har erfarenhet av diabetes
  • Har insikt i förskolans läroplan

 

Anställningsform:  Tjänsten är en visstidsanställning som gäller så länge som barnet går på förskolan.

Sysselsättningsgrad: 75%. Tillträde i augusti 2024

Tjänsten är placerad i Tungelsta.

Ansökan

Låter det som ett jobb för dig? Skicka en ansökan nedan och bifoga ditt CV och personliga brev. Vi arbetar med löpande urval, skicka gärna in din ansökan så snart som möjligt. Tillsättning kan ske innan sista ansökningsdag.


Kontaktperson: Har du frågor kring tjänsten är du välkommen att ta kontakt med Kristel Kopli, kristel.kopli@pysslingen.se

Är du den vi söker?

Välkommen att skicka in dina ansökningshandlingar innehållande CV och personligt brev där du motiverar varför du söker dig till och just denna tjänst. Vi är tacksamma att få din ansökan så snart som möjligt och återkommer med besked till dig så snart vi fattat ett beslut.

Välkommen med din ansökan!

Vi har gjort vårt medieval för rekrytering och undanber oss därför kontakt med annonssäljare eller säljare av andra rekryteringstjänster.

Ansvarig rekryterare

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.

Följ oss via våra sociala kanaler!