Pysslingen Förskolor - Smörblomman söker vikarierande barnskötare

Plats

Nacka

Sista ansökan

2024-03-12

Är du barnskötaren som kompletterar vårt arbetslag på Smörblomman?

Det är i utmaningen vi växer!

Det är ledorden som våra engagerade pedagoger arbetar efter varje dag. Tillsammans med barnen utvecklar vi vår utbildning och undervisning med fokus på:

Hållbar utveckling:
För oss står hållbar utveckling för hur vi mår, hur vi tar hand om oss själva, varandra, vår miljö och världen. I vår utbildning lägger vi fokus på samtal och aktiviteter som ger förutsättning till medvetna val och tid för återhämtning. Under detta år är vi delaktiga i ifous-programmet för hållbar utveckling i förskolan. Ett spännande program där vi väver in ny forskning, kunskap och gemensamma reflektioner kring hållbar utveckling i den pågående utbildningen. Vi kommer att få kompetensutveckling under åren och tillsammans vidareutveckla vårt eget arbetssätt. Det leder i sin tur till att vi kommer att påverka forskningen inom området. Visst låter det spännande?!

Språk och kommunikation:
“Med ord begriper vi världen, av bilder blir vi gripna” (Fibben Hald)

Vi utgår från böckernas magiska värld där bild och text får utmana språket. Vi lyfter språkliga möten, vi ger barnen tid att reflektera och hitta sitt eget sätt att uttrycka sig. Vi ger förutsättningar och möjligheter att berika språket genom bl.a. digital teknik, sång, drama, dans och TAKK (Tecken som alternativ och kompletterande kommunikation).

Det är i mötet vi kan göra skillnad. Varje möte är betydelsefull och en del av barnens trygghet, utveckling och lärande. Vi ser därför till att ta tillvara på varje möte för att göra förskolan lärorik, trygg och lustfylld för alla barn varje dag. Det kallar vi för ett omsorgsfullt lärande.Vi strävar efter att ge varje barn på vår förskola de bästa förutsättningarna att må bra, växa, utvecklas, lära nytt och bli självständiga individer. Någonting som vi tycker är det viktigaste och roligaste som finns att arbeta med! Vem är du?Vi söker en barnskötare som lägger vikt vid dagens alla möten. Du som söker vill vara med och göra skillnad varje dag, för varje barn. Du vill vara med på resan i förskolans gränslösa möjligheter och i en miljö där vi ger varje barn utmaningar, inspiration och lust till lek och skapande. Vi söker dig som är medforskande och ser möjligheterna att lära tillsammans med barn och kollegor. Du vill vara med och vidareutveckla förskolans systematiska kvalitetsarbete och ser det värdefulla i att skapa en varierande didaktisk lärmiljö tillsammans med barnen. 

Du ska ha erfarenhet av pedagogisk dokumentation och lätt för kommunikation både i tal och skrift. Du ska ha erfarenhet av att arbeta som barnskötare och känna dig trygg i mötet med barn, vårdnadshavare och kollegor. Vi erbjuder en spännande arbetsplats med nyfikna barn som gör varje dag till en fantasifull färd. Ett arbete där du har världens viktigaste och roligaste uppdrag. Hos oss får du arbetskläder, friskvård och möjlighet till kompetensutveckling. Inom Pysslingen Förskolor har vi flera olika forum som syftar till kompetensutveckling, bland annat har medarbetarna möjlighet att utvecklas inom olika läroplansområden via våra Helpdesk (workshops och föreläsningar), via våra olika utvecklingsgrupper inom förskoleområdet och utifrån egna förslag på utveckling i samverkan med vårt ledningsteam på förskolan.Pysslingen Förskolor - Smörblomman är en av Pysslingen Förskolors två första förskolor som startades för drygt 30 år sedan. Förskolan har under åren fått med sig mycket erfarenhet som lägger grunden för den verksamhet vi har idag. Vår verksamhet bygger på grundidén att lägga vikt vid varje möte. Vi är ett arbetslag med en härlig blandning av flera förskollärare, barnskötare och pedagoger som trivs ihop. Vi ser vikten av att lära tillsammans och nyttja varandras kompetenser. Det bästa vi vet är att vara medforskare på barnens resa genom förskolans värld... Det är i utmaningen jag växer!Vill du vara med på barnens resa på Smörblomman? Varmt välkommen att skicka in din ansökan redan idag!Här kan du läsa mer om Pysslingen Förskolor - Smörblomman:www.pysslingen.se/smorblomman  

Övrig information

Denna tjänst är ett vikariat fram till den 30 juni med möjlighet till förlängning.  Tillträdesdag sker i överenskommelse med medarbetaren. Vi kommer att påbörja urvalsprocessen relativt omgående så skicka gärna in din ansökan redan idag. Tillsättning kan ske innan sista ansökningsdag. Har du frågor angående tjänsten så är du välkommen att kontakta biträdande rektor Nina Strömberg, nina.stromberg2@pysslingen.se eller 072-213 85 58. Beställ gärna redan idag utdrag ur belastningsregistret då det vanligtvis tar två veckor att få det hemskickat.

Är du den vi söker?

Välkommen att skicka in dina ansökningshandlingar innehållande CV och personligt brev där du motiverar varför du söker dig till och just denna tjänst. Vi är tacksamma att få din ansökan så snart som möjligt och återkommer med besked till dig så snart vi har kommit vidare i rekryteringsprocessen.

Välkommen med din ansökan!

Vi har gjort vårt medieval för rekrytering och undanber oss därför kontakt med annonssäljare eller säljare av andra rekryteringstjänster.

Pysslingen Förskolor är den del av AcadeMedia-koncernen som är verksamma i hela utbildningskedjan från förskola till vuxenutbildning. Våra medarbetare har olika uppdrag och kompetenser, men ett starkt gemensamt fokus på kvalitet och utveckling. Vi hjälper våra barn, elever och deltagare att utvecklas och att nå sina mål och vi letar därför efter dig som vill vara med och göra Sverige lite bättre.

Läs gärna mer på www.pysslingen.se eller www.academedia.se.

Ansvarig rekryterare

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy

Följ oss via våra sociala kanaler!