Pysslingen Förskolor i Vaxholm söker en kock

Plats

Vaxholm

Sista ansökan

2024-03-03

Har du en passion för matlagning? Då ska du titta hit! Just nu söker vi en kock till vår fina förskola Söderkulla i Vaxholm. 👩‍🍳

Som kock inom Pysslingen Förskolor är du med och förverkligar vårt erbjudande ”En trygg och stimulerande värld full av möjligheter” mot såväl barn och vårdnadshavare som medarbetare. Genom att utveckla de små påverkar vi det stora.

Om rollen
Maten på förskolan är viktig för att barnen ska få energi att leka och utvecklas varje dag. Men mat är faktiskt mycket mer än så! Hos oss i Pysslingen Förskolor vill vi skapa ett lustfyllt möte med maten och se till att varje måltid blir en upplevelse för alla sinnen. 🌟                                                                                                                                                                             

Inom Academedia och Pysslingen arbetar alla våra kök med utgångspunkt i vår centrala måltidspolicy, som är ett verktyg för att ha jämlik kvalitet både gällande maten vi serverar och vilka råvaror vi köper in. I våra kök lagas det mesta från grunden och du som kock förväntas arbeta nära den pedagogiska verksamheten och vara en förebild för hälsofrämjande matvanor, samtidigt som du utmanar barnens perspektiv på mat.

Uppdraget innefattar att vara en del av den pedagogiska verksamheten, genom att synas ute i verksamheten och prata med barnen. Du kommer att arbeta i köket med planering och tillagning av frukost, mellanmål och lunchservering till våra 80 barn och pedagoger på förskolan.                                        

Rollen innebär ett ansvar för den dagliga verksamheten i köket, såsom att följa ett egenkontrollprogram som innefattar underhåll av de livsmedelslokaler som finns, städning och diskning, men även inköp av livsmedel enligt ramavtal. Som kock hos oss har du också ansvar för att barn med specialkostbehov får sin uppmärkta mat. En del av din arbetstid kommer att bestå av administrativa uppgifter, såsom att svara i telefon, skicka och läsa mail.

Vi söker dig som:

  • har kockutbildning samt praktisk erfarenhet.
  • har kunskap om egenkontroll
  • har kunskap om hantering/servering av specialkost
  • är ansvarstagande och kvalitetsmedveten
  • har lätt för att både arbeta självständigt och samarbeta i ett arbetslag, samt har förmågan att tillsammans med övriga bidra till en fungerande verksamhet
  • har ett genuint intresse för matlagning och som vill erbjuda barn och vuxna möjlighet till spännande möten med mat och nya smakupplevelser.
  • är intresserad av måltidspedagogik och vill arbeta i ett nära samspel med pedagogerna på förskolan.
  • har goda kunskaper i svenska språket. 
  • kan arbeta med digitala verktyg

 

Vårt medarbetarerbjudande
Vi erbjuder dig en varierande och stimulerande roll med många kontaktytor, bra villkor och förmåner och en stark gemenskap. Nyfiken på att veta mer om vårt medarbetarerbjudande? Klicka här.

Anställningsform
Tjänsten är tillsvidare med inledande provanställning på 6 månader.
Omfattning 80%.
Tillträde i april.
Tjänsten är placerad i Vaxholm.

Ansökan

Låter det som ett jobb för dig? Skicka en ansökan nedan och bifoga ditt CV och personliga brev. Vi vill gärna komma i kontakt med dig!

Vi arbetar med löpande urval, skicka gärna in din ansökan så snart som möjligt. Tillsättning kan ske innan sista ansökningsdag.

 

Kontakt

Har du frågor angående tjänsten är du varmt välkommen att kontakta biträdande rektor Ingrid Zamora Pettersson via e-post: ingridvictoria.zamorapettersson@pysslingen.se 

 

Vill du läsa mer om förskolan?🏫

Söderkulla

 

Varmt välkommen med din ansökan!

Ansvarig rekryterare

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Ja
Nej
Ja
Ja. fler än två års erfarenhet
Nej
Ja
Nej

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy

Följ oss via våra sociala kanaler!