Pysslingen Förskolor Trolleborgen söker engagerade barnskötare!

Plats

Stockholm

Sista ansökan

2023-12-03

Vi erbjuder dig

Pysslingen Förskolor Västerort söker  drivna och engagerade barnskötare till vår förskola Trolleborgen i Vällingby
Som barnskötare inom Pysslingen Förskolor är du med och förverkligar vårt erbjudande ”En trygg och stimulerande värld full av möjligheter” mot såväl barn och vårdnadshavare som medarbetare.

Förskolan utvecklas och drivs i nära samarbete mellan ledningsteamet, pedagogerna och barnen. Vi erbjuder en utvecklande arbetsmiljö där det inom Pysslingen finns många karriärvägar. Genom vårt utvecklingsarbete får du utmana dina kollegor och låta dig själv utmanas och växa med fokus på hög kvalitet och glädje. Som pedagog hos oss får du ett tydligt uppdrag med både mycket ansvar och stort kreativt utrymme. Varmt välkommen till oss i Pysslingen i Västerort!

Vilka är vi? Våra förskolor erbjuder ett omsorgsfullt lärande med hög kvalitet. Vi arbetar med målsättningen att alla barn ska få det alla barn har rätt till. Vi vet att barn är kreativa, vetgiriga och nyfikna. Barn lär sig ständigt genom situationer som uppstår i vardagen. Förmågan att utveckla kunskap finns hos oss alla och sker tillsammans med andra. Våra skickliga pedagoger planerar och organiserar miljön utifrån varje barn. Förskolorna ingår i förskoleområde 6  som består av fem förskolor i  Västerort: Förskolorna Johannelund, Järneken, Trolleborgen, Sjöfågeln och Giraffen.

Ledningsteamet som leder förskolorna består av en rektor, en biträdande rektor, en kvalitetsledare och en intendent.

Alla våra förskolor har egna fina gårdar och närhet till grönområden och skog. Vi arbetar projektinriktat med mycket fokus på språk,  matematik samt hållbar utveckling just nu. 

På alla våra  förskolor har vi tillagningskök med egna kockar som lagar mat från grunden varje dag.

Just nu är det till vår största förskola Trolleborgen vi söker fler barnskötare . Trolleborgen är en stor förskola med 8 avdelningar fördelade i två olika byggnader. Förskolan ligger intill Nälsta skolan  i ett lugnt område , vi har en stor härlig  gård och närhet till skog och grönområden.

Vem är du? 

Vi söker dig som tillsammans med oss vill vara med och fortsätta göra vår förskola ännu bättre! På vår förskola har vi höga ambitioner för våra barns lärande och utveckling och vårt arbete präglas av ett högt engagemang. Genom gemensamma kollegiala reflektioner möter vi varandras tankar och växer i vår profession. För oss är det viktigt att du som vill arbeta som barnskötare hos oss känner nyfikenhet inför ditt uppdrag.

En dag på förskolan är fylld av olika möten mellan barn och pedagoger. Varje möte är betydelsefullt och en del av barnets trygghet, utveckling och lärande. Vi vill därför ta tillvara detta för att göra förskolan trygg, lärorik och lustfylld för alla. Du är en barnskötare som är bra på detta. Du får barn att känna glädje i att göra framsteg och övervinna svårigheter. Du har förmågan att se hur barn kan lära sig i alla vardagssituationer och genom lek och fantasi utmana dem där de befinner sig.

Vi söker dig som är utbildad och erfaren barnskötare  med en stor glädje och lust inför ditt uppdrag och ett med kompromisslöst fokus på barns bästa.

 • anser att varje möte är betydelsefullt
 • är nyfiken och medforskande
 • vill lära dig tillsammans med barnen
 • ser varje dag som ett lärorikt äventyr tillsammans med barnen och kollegorna
 • är trygg i förskolans styrdokument
 • kan arbeta med digitala verktyg
 • är inlyssnande och respektfull
 • har en mycket god förmåga att leda, ta initiativ och samarbeta och vill aktivt bidra till det kollegiala lärandet. 
 • ger och tar emot feedback på ett konstruktivt sätt. 
 • har uppdraget i fokus
 • Du har förstås även ett trevligt och professionellt bemötande gentemot barn, vårdnadshavare och kollegor.

Känner du igen dig? Då är du varmt välkommen med din ansökan till oss!

Nyfiken? Titta på den här filmen om vår värdegrund och hitta fler filmer och matnyttig information om Pysslingen. http://www.pysslingen.se/forskolor/vad-och-hur-lar-sig-barnen-hos-oss/#omsorgsfullt-larande/vardegrund

Du kan också göra ett besök på förskolornas hemsidor.

Därför ska du välja Pysslingen. Pysslingen Förskolor är ett roligt företag att arbeta inom. Här vill vi utvecklas – och gör det! Hos oss finns många möjligheter till kompetensutveckling och karriär, till exempel genom nätverk, styrd helpdesk och vidareutbildningar. Som anställd i Pysslingen erbjuds du alltid pedagogiska måltider, arbetskläder och friskvård.

I vårt förskoleområde möts pedagoger och  kvalitetsledaren kontinuerligt i olika reflektionsgrupper för att tillsammans driva förskolans utveckling framåt. Som pedagog hos oss har du ett därför ett gott stöd från en närvarande ledning. 

Mer om tjänsten. Vi söker både vikariat samt en tjänst är tillsvidareanställning med inledande provanställning på 6 månader. Tjänstgöringsgrad: 100%.  Tillträdesdag sker efter årsskiftet under januari.  Har du frågor är du välkommen att kontakta bitr rektor Annika Järnebeck, annika.jarnebeck@pysslingen.se  

Inom förskolan måste du enligt lag (2000:873) visa upp ett utdrag från belastningsregistret. Beställningsblanketten hämtar du på https://polisen.se/. Beställ i god tid då det vanligtvis tar minst 14 dagar att få utdraget hemskickat.

Är du den vi söker?

Välkommen att skicka in dina ansökningshandlingar innehållande CV och personligt brev där du motiverar varför du söker dig till och just denna tjänst. 

Ansök via länken nedan och bifoga ditt CV och personliga brev. Vi vill ha din ansökan senast den  3/12-23

Vi kommer att arbeta med urval och intervjuer löpande, så skicka gärna in din ansökan så fort som möjligt. Tillsättning kan ske innan sista ansökningsdag.

Välkommen med din ansökan!

Vi undanbeder oss vänligen men bestämt direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av ytterligare jobbannonser.

Ansvarig rekryterare

Annika Linnéa Järnebeck

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Ja
Nej
Ja
Ja, över 2 år erfarenhet
Nej

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy

Följ oss via våra sociala kanaler!