Pysslingens förskolor på Södermalm söker timvikarier

Plats

Stockholm

Sista ansökan

2023-11-24

Tycker du om att ha roligt på jobbet, är intresserad av att arbeta med barn i åldrarna 1-5 och gillar att arbeta flexibelt? Toppen! Just nu söker vi timvikarier till våra fina förskolor på Södermalm. 

Om rollen

Tjänsten som timvikarie gäller förskolorna Bojen, Loket, Mariatorget, Nytorget och Åsöberget på Södermalm. Till oss finns goda förbindelser med tunnelbana och buss samt gångavstånd från Södra station, vilket gör att du enkelt kan ta dig till våra förskolor!

Som timvikarie hos oss på Pysslingen Förskolor arbetar du i barngrupper med barn i åldrarna 1-5. Behovet kan gälla både som ersättare vid kortare frånvaro med möjlighet till längre vikariat om behov uppstår. Det innebär möjlighet till ett flexibelt arbete där din tillgänglighet styr.

I dina arbetsuppgifter ingår bland annat att genomföra aktiviteter både inomhus och mycket utomhus, samt avlasta ordinarie pedagoger med praktiska uppgifter.

Om du anställs som timvikarie ska du med kort varsel kunna rycka in som vikarie vid frånvaro av den ordinarie personalen. Det krävs därför att du är ansvarstagande och har en stor förmåga till flexibilitet, då arbetet innebär att du snabbt ska kunna anpassa dig till nya miljöer. Du har goda kunskaper i svenska språket och ska ha lätt för att både samarbeta och arbeta självständigt i ett arbetslag, samt har förmågan att tillsammans med dina medarbetare bidra till en fungerande verksamhet.

 

Vi söker dig som

  • Har en gymnasieexamen eller annan utbildning som arbetsgivaren bedömer likvärdig
  • Har en god samarbetsförmåga
  • Anser att varje möte är betydelsefullt
  • Är nyfiken och medforskande
  • Vill lära dig tillsammans med barnen
  • Är inlyssnande och respektfull
  • Har uppdraget och barnen i fokus

Det är meriterande om du har en examen som barnskötare och/eller tidigare erfarenhet av att arbeta inom förskola.

 

Anställningsform

Tjänsten är allmän visstidsanställning med timlön.

Omfattning vid behov.

Tillträde enligt överenskommelse.

 

Ansökan

Låter det som ett jobb för dig? Skicka en ansökan nedan och bifoga ditt CV och personliga brev. 

I vår rekryteringsprocess använder vi oss av tester. Du kommer få ett separat mail skickat till dig med en länk som tar dig till testet.

Vi arbetar med löpande urval, skicka gärna in din ansökan så snart som möjligt. Tillsättning kan ske innan sista ansökningsdag.

 

Kontakt

Har du frågor angående tjänsten är du varmt välkommen att kontakta Marie Barth-Kron via marie.barth-kron@pysslingen.se 

 

Vill du läsa mer om förskolan?

Bojen:https://pysslingen.se/bojen/ 

Loket: https://pysslingen.se/loket/ 

Mariatorget: https://pysslingen.se/mariatorget/ 

Nytorget: https://pysslingen.se/nytorget/ 

Åsöberget: https://pysslingen.se/asoberget/ 

 

Varmt välkommen med din ansökan!

Ansvarig rekryterare

Jessica Nyberg Kempe

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.

Följ oss via våra sociala kanaler!