Pysslingen Förskolor Giraffen söker en förskollärare

Plats

Stockholm

Sista ansökan

2023-12-01

Vi erbjuder dig

Pysslingen Förskolor Västerort söker en driven förskollärare till vår förskola Giraffen i Hässelby Villastad
Som förskollärare inom Pysslingen Förskolor är du med och förverkligar vårt erbjudande ”En trygg och stimulerande värld full av möjligheter” mot såväl barn och vårdnadshavare som medarbetare.

Förskolan utvecklas och drivs i nära samarbete mellan ledningsteamet, pedagogerna och barnen. Vi erbjuder en utvecklande arbetsmiljö där det inom Pysslingen finns många karriärvägar. Genom vårt utvecklingsarbete får du utmana dina kollegor och låta dig själv utmanas och växa med fokus på hög kvalitet och glädje. Som pedagog hos oss får du ett tydligt uppdrag med både mycket ansvar och stort kreativt utrymme. Varmt välkommen till oss i Pysslingen i Västerort!

Vilka är vi? Våra förskolor erbjuder ett omsorgsfullt lärande med hög kvalitet. Vi arbetar med målsättningen att alla barn ska få det alla barn har rätt till. Vi vet att barn är kreativa, vetgiriga och nyfikna. Barn lär sig ständigt genom situationer som uppstår i vardagen. Förmågan att utveckla kunskap finns hos oss alla och sker tillsammans med andra. Våra skickliga pedagoger planerar och organiserar miljön utifrån varje barn. Förskolorna ingår i förskoleområde 6  som består av fem förskolor i  Västerort: Förskolorna Johannelund, Järneken, Trolleborgen, Sjöfågeln och Giraffen.

Ledningsteamet som leder förskolorna består av en rektor, en biträdande rektor, en kvalitetsledare och en intendent.

Alla våra förskolor har egna fina gårdar och närhet till grönområden och skog. Vi arbetar projektinriktat med mycket fokus på matematik samt hållbar utveckling just nu. 

På alla våra  förskolor har vi tillagningskök med egna kockar som lagar fantastisk mat från grunden varje dag.

Just nu är det till vår förskola Giraffen vi söker en driven förskollärare . Giraffen är en mindre förskola med tre avdelningar och ca 58 barn. Förskolan ligger i ett lugnt villaområde i Hässelby Villastad och har en härlig  gård och med närhet till skog och grönområden.

Vem är du? 

Vi söker dig som är utbildad och erfaren förskollärare  med en stor glädje och lust inför ditt uppdrag och ett med kompromisslöst fokus på barns bästa. Samt med en förmåga att driva och leda ett arbetslag.

  • Du är en aktiv och engagerad person som ser konkreta möjligheter till förbättring och förändring och att du är kreativ och lösningsorienterad och ser varje dag som ett lärorikt äventyr tillsammans med barnen och kollegorna.
  • Du är som person positiv, ansvarstagande och bra på att bygga relationer med människor omkring dig. Som pedagog ser vi att du möter barnen i vardagens olika situationer genom lek och fantasi.
  • Du har en god förmåga att se och ta tillvara alla barns olika kompetenser och omsätta vårt omsorgsfulla lärande i praktiken.
  • Du behärskar det svenska språket mycket väl i både tal och skrift.
  • Du är trygg i förskolans styrdokument, har uppdraget i fokus och kan arbeta med digitala verktyg.
  • Du har förstås även ett trevligt och professionellt bemötande gentemot barn, vårdnadshavare och kollegor.

Känner du igen dig? Då är du varmt välkommen med din ansökan till oss!

Nyfiken? Titta på den här filmen om vår värdegrund och hitta fler filmer och matnyttig information om Pysslingen. http://www.pysslingen.se/forskolor/vad-och-hur-lar-sig-barnen-hos-oss/#omsorgsfullt-larande/vardegrund

Du kan också göra ett besök på förskolornas hemsidor.

Därför ska du välja Pysslingen. Pysslingen Förskolor är ett roligt företag att arbeta inom. Här vill vi utvecklas – och gör det! Hos oss finns många möjligheter till kompetensutveckling och karriär, till exempel genom nätverk, styrd helpdesk och vidareutbildningar. Som anställd i Pysslingen erbjuds du alltid pedagogiska måltider, arbetskläder och friskvård.

I vårt förskoleområde möts pedagoger och  kvalitetsledaren kontinuerligt i olika reflektionsgrupper för att tillsammans driva förskolans utveckling framåt. Som pedagog hos oss har du ett därför ett gott stöd från en närvarande ledning. 

Mer om tjänsten. Tjänsten är en tillsvidareanställning med inledande provanställning på 6 månader. Tjänstgöringsgrad: 85-100% utifrån ditt önskemål. Tillträdesdag sker så snart som möjligt. Har du frågor är du välkommen att kontakta bitr rektor Annika Järnebeck, annika.jarnebeck@pysslingen.se  

Inom förskolan måste du enligt lag (2000:873) visa upp ett utdrag från belastningsregistret. Beställningsblanketten hämtar du på https://polisen.se/. Beställ i god tid då det vanligtvis tar minst 14 dagar att få utdraget hemskickat.

Är du den vi söker?

Välkommen att skicka in dina ansökningshandlingar innehållande CV och personligt brev där du motiverar varför du söker dig till och just denna tjänst. Vi är tacksamma att få din ansökan så snart som möjligt och återkommer med besked till dig så snart vi har kommit vidare i rekryteringsprocessen.

Välkommen med din ansökan!

 

Ansvarig rekryterare

Annika Linnéa Järnebeck

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.

Följ oss via våra sociala kanaler!