Legitimerad förskollärare till förskolan Ulriksdal

Plats

Solna

Sista ansökan

2023-11-30

Vi söker två förskollärare till vår förskola Ulriksdal, en tillsvidaretjänst efter provanställning i 6 månader och ett graviditetsvikariat på ca 1 år  med ev. möjlighet till förlängning.

Vi ser gärna att du har jobbat några år inom förskolan, meriterande om du har kunskap eller erfarenhet av att jobba med utomhuspedagogik eller barn med behov av särskilda stöd

Du kommer vara placerad på vår förskola Ulriksdal  som är en av 5 förskolor i vår enhet i Solna 

Förskolans placering gör att vi enkelt kan besöka både Stockholms innerstad och våra vackra omgivningar, såsom Ulriksdals slottspark, Brunnsviken och Överjärva Gård, vi är en förskola med dörren på glänt mot omvärlden.  Vi tar tillvara på barnens naturliga nyfikenhet och lust att lära med inriktning på naturvetenskap, omvärldsperspektiv/ närmiljön och  hållbarhet 

Viktigt för oss är att ge varje barn bästa förutsättningarna för en trygg och lärorik utbildning. Barnen hos oss ska få möjlighet att utveckla färdigheter och förmågor som de har användning för hela livet.  På förskolan Ulriksdal formar pedagoger och barn verksamheten tillsammans med omsorg, lärande och undervisning som grund.  Hos oss ska alla barn erbjudas möjlighet att uttrycka sina åsikt och lyssna till andras idéer och tankar. Vi uppmuntrar barnen till att tänka fritt och vi skapar god förutsättningar för att deras tankar ska få ta plats i vår verksamhet.

På förskolan arbetar vi med ett  projekterande arbetssätt  där vi arbetar med barnen i mindre grupper för att skapa arbetsro. Vi skapar möten som berikar barnen och ger dem en känsla av att vara en del av ett sammanhang

Att göra utflykter i närmiljön är ett sätt för oss att låta barnen bli upptäckare, utforskare  och  äventyrare, vi vill ge dem möjlighet att möta utmaningar utöver det som finns förskolans grundverksamhet. På så sätt kan vi möjliggöra för dem att få en bredare bild av de samhälle de är en del av, samtidigt som det berika arbetet på förskolan.

Läs gärna mer om oss på vår webbsida och instagram. 

Vi söker dig som

 • genom glädje, nyfikenhet, lust och kunskap inför uppdraget vill göra skillnad för varje barn
 • som har ett gott och professionellt förhållningssätt gentemot alla du möter på förskolan
 • har arbetet inom förskolan under några år, men det är inget krav
 • behärskar svenska språket i tal och skrift
 • har intresse och kompetens för att utveckla förskolans lärmiljöer till kreativa, lekfulla  mötesplatser där barnen lockas till samarbete, innovation och nyskapande.
 • är trygg i sitt ledarskap och vet hur du inspirerar och leder för att tillsammans med kollegor uppnå bästa resultat
 • tycker det är spännande att tillsammans med ledningsgrupp och kollegor hitta nya vägar som berikar de redan pågående arbetet, alltid med barnen i fokus.
 • arbetar processinriktat och målstyrt för att undervisa, utmana och engagera varje barn i utbildningen.

Det är viktigt för oss att verksamheten bygger på ett förtroendefullt samarbete mellan pedagoger och vårdnadshavare. Det innebär att varje möte med dem är betydelsefullt. Utöver de dagliga mötena och de organiserade mötena med vårdnadshavarna används också vårt webbaserade dokumentationsverktyg Mitt Pysslingen  som gemensamma plattform.

För att trivas som pedagog inom Pysslingen ska du kunna ta ansvar för ständig utveckling och kunna se ditt professionella uppdrag i ett större samhällsperspektiv där omsorg och lärande bildar en helhet.

Stämmer denna beskrivning in på dig så kommer du att trivas hos oss.

Vi erbjuder dig möjligheten

 • att bli en del av ett sammansvetsat team med mycket driv och engagemang
 • till egen schemalagd planeringstid, reflektionstid tillsammans med andra förskollärare och reflektionstid tillsammans med övriga kollegor
 • att få handledning av och reflektionstid med kvalitetsledare
 • till ett nära samarbete med ledningsteam som består av rektor, biträdande rektor, kvalitetsledare och intendent
 • att få utrymme för att pröva nya idéer och tankar
 • till kontinuerlig fortbildning
 • till personlig utveckling inom enheten och i företaget, läs mer på https://jobb.forskola.pysslingen.se/  

Vi kommer påbörja urvalsprocessen omgående. När urvalsprocessen startat kan tjänsten tillsättas innan ansökningstidens är slut.  Har du frågor angående tjänsten så är du välkommen att kontakta biträdande rektor Anna Söderlund anna.soderlund@pysslingen.se

Tänk på att beställa utdrag ur belastningsregistret, det tar vanligtvis två veckor att få det hemskickat.

Skicka in dina ansökningshandlingar innehållande CV och personligt brev där du motiverar varför du söker dig till just denna tjänst.

Välkommen med din ansökan!

Ansvarig rekryterare

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.

Följ oss via våra sociala kanaler!