Pysslingen Förskolor söker timvikarier till Haninge

Plats

Haninge

Sista ansökan

2023-11-30

Just nu söker vi timvikarier till våra förskolor i Haninge. Tycker du om att ha roligt på jobbet, gillar att arbeta flexibelt och är intresserad av att arbeta med barn i åldrarna 1-5? Tveka inte att skicka en ansökan till oss!

Om rollen

Som timvikarie hos oss på Pysslingen Förskolor arbetar du i barngrupper med barn i åldrarna 1-5. Behovet kan gälla både som ersättare vid kortare frånvaro med möjlighet till längre vikariat om behov uppstår. Det innebär möjlighet till ett flexibelt arbete där din tillgänglighet styr.

I dina arbetsuppgifter ingår bland annat att genomföra aktiviteter både inomhus och ofta utomhus, samt avlasta ordinarie pedagoger med praktiska uppgifter.

Om du anställs som timvikarie ska du med kort varsel kunna rycka in som vikarie vid frånvaro av den ordinarie personalen. Det krävs därför att du är ansvarstagande och har en stor förmåga till flexibilitet, då arbetet innebär att du snabbt ska kunna anpassa dig till nya miljöer. Du behöver ha goda kunskaper i svenska språket och ska ha lätt för att både samarbeta och arbeta självständigt i ett arbetslag, samt ha förmågan att tillsammans med dina kollegor bidra till att barnens dagar blir till spännande äventyr med lika stora delar omsorg och lärande.

Vi söker dig som

  • Är nyfiken och vill lära dig tillsammans med barnen
  • Anpassar dig efter situationen och är respektfull i ditt bemötande
  • Har uppdraget och barnen i fokus
  • Tar initiativ i samråd med kollegor

Det är meriterande om du har en examen som barnskötare och/eller tidigare erfarenhet av att arbeta inom förskola.

Anställningsform

Tjänsten är allmän visstidsanställning med timlön.

Omfattning vid behov.

Tillträde enligt överenskommelse.

Ansökan

Låter det som ett jobb för dig? Skicka en ansökan nedan och bifoga ditt CV och personliga brev. 

Vi arbetar med löpande urval, skicka gärna in din ansökan så snart som möjligt. Tillsättning kan ske innan sista ansökningsdag.

Belastningsregister 
Inom förskolan måste du enligt lag (2000:873) visa upp ett utdrag från belastningsregistret. Beställningsblanketten hämtar du på https://polisen.se/. Beställ i god tid då det vanligtvis tar minst 14 dagar att få utdraget hemskickat. 

Kontakt

Har du frågor angående tjänsten är du varmt välkommen att kontakta biträdande rektor Tinna Hardardottir på mail tinna.hardardottir@pysslingen.se

Vill du läsa mer om förskolorna? 

Mer info finns på våra webbplatser om våra förskolor Baldersro, Björken, Lärkan, Orren.

Varmt välkommen med din ansökan!

Ansvarig rekryterare

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.

Följ oss via våra sociala kanaler!