Vi söker dig - Barnskötare med stort engagemang och fokus på uppdraget

Plats

Nacka

Sista ansökan

2023-09-24

Barnskötare med stort engagemang och fokus på uppdraget
Som barnskötare inom Pysslingen Förskolor är du med och förverkligar vårt erbjudande ”En trygg och stimulerande värld full av möjligheter” mot såväl barn och vårdnadshavare som medarbetare.

Om rollen
Vi söker dig som tillsammans med oss vill vara med och fortsätta göra vår förskola ännu bättre!

På vår förskola Lusthuset har vi höga ambitioner för barnens lärande och utveckling och vårt arbete präglas av ett högt engagemang. Genom gemensamma kollegiala reflektioner möter vi varandras tankar och växer i vår profession. För oss är det viktigt att du som vill arbeta som barnskötare hos oss känner nyfikenhet inför ditt uppdrag.

En dag på förskolan är fylld av olika möten mellan barn och pedagoger. Varje möte är betydelsefullt och en del av barnets trygghet, utveckling och lärande. Vi vill därför ta tillvara detta för att göra förskolan trygg, lärorik och lustfylld för alla. Du är en barnskötare som är bra på detta. Du får barn att känna glädje i att göra framsteg och övervinna svårigheter. Du har förmågan att se hur barn kan lära sig i alla vardagssituationer och genom lek och fantasi utmana dem där de befinner sig.

Lusthuset är en förskola med fyra avdelningar som ligger i Saltsjö-Boo i Nacka. På tre av avdelningarna arbetar vi åldersblandat 1-4 år och på den fjärde avdelningen går våra femåringar. Lusthuset har en stor gård och har nära till skog och natur. 

Vi söker dig som har stort fokus på uppdraget, kan bidra till det målstyrda arbetet som leds av förskollärare. Du ska också ha ett stort intresse för barnens undervisningsmiljö och hur den bidrar till utveckling och lärande. Då vi arbetar med åldersblandade grupper ser vi att du är en inlyssnande pedagog som kan ta till vara barnens tankar utifrån olika åldrar och se hur dessa tankar kan bidra till fortsatt undervisning. 

Vi söker dig som:

  • har barnskötarutbildning (gymnasie- eller vuxenutbildning)
  • anser att varje möte är betydelsefullt
  • är nyfiken och medforskande
  • ser varje dag som ett lärorikt äventyr tillsammans med barnen och kollegorna
  • är trygg i förskolans styrdokument
  • kan arbeta med digitala verktyg
  • är inlyssnande och respektfull
  • har en mycket god förmåga att leda, ta initiativ och samarbeta och vill aktivt bidra till det kollegiala lärandet. 
  • ger och tar emot feedback på ett konstruktivt sätt. 
  • har uppdraget i fokus

Vårt medarbetarerbjudande
Vi erbjuder dig en varierande och stimulerande roll med många kontaktytor, bra villkor och förmåner och en stark gemenskap. Nyfiken på att veta mer om vårt medarbetarerbjudande? Klicka här.

Anställningsform

Tjänsten är tillsvidare med inledande provanställning på 6 månader.
Omfattning 100%.
Tillträde enligt överenskommelse, inför terminsstart ht-23
Tjänsten är placerad i Nacka

Ansökan
Tycker du att det låter intressant? Vi vill gärna komma i kontakt med dig! 

Ansök via länken nedan och bifoga ditt CV och personliga brev. Vi vill ha din ansökan senast den  230924

Vi kommer att arbeta med urval och intervjuer löpande, så skicka gärna in din ansökan så fort som möjligt. Tillsättning kan ske innan sista ansökningsdag.

Belastningsregister 
Inom förskolan måste du enligt lag (2000:873) visa upp ett utdrag från belastningsregistret. Beställningsblanketten hämtar du på https://polisen.se/. Beställ i god tid då det vanligtvis tar minst 14 dagar att få utdraget hemskickat.

Kontakt
Om du har frågor är du välkommen att kontakta rektor Michaela Trahn på telefon  070-236 53 94 eller e-post michaela.trahn@pysslingen.se eller till biträdande rektor Jennifer Andrén på telefon 070- 343 59 14 eller jennifer.andren@pysslingen.se 

Välkommen med din ansökan!

Vi har gjort vårt medieval för rekrytering och undanber oss därför kontakt med annonssäljare eller säljare av andra rekryteringstjänster.

Pysslingen Förskolor är den del av AcadeMedia-koncernen som är verksamma i hela utbildningskedjan från förskola till vuxenutbildning. Våra medarbetare har olika uppdrag och kompetenser, men ett starkt gemensamt fokus på kvalitet och utveckling. Vi hjälper våra barn, elever och deltagare att utvecklas och att nå sina mål och vi letar därför efter dig som vill vara med och göra Sverige lite bättre.

Läs gärna mer på www.pysslingen.se eller www.academedia.se.

Ansvarig rekryterare

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.

Följ oss via våra sociala kanaler!