Timvikarier sökes till Pysslingens förskolor i Huddinge

Plats

Huddinge

Sista ansökan

2023-10-03

Nu söker vi timvikarier till våra fina och naturnära förskolor i Huddinge! Hos oss får du ett roligt arbete med barngrupper i åldrarna 1-5, med möjlighet till utforskande utflykter i naturen. Tveka inte på att söka om det här låter som jobbet för dig!

Om rollen

I Huddinge har vi tre förskolor som du som timvikarie har möjlighet att arbeta hos: Vårängen, Myrängen och Solängen. Det ger dig en större möjlighet till flera arbetstimmar och ett mer varierat arbete. 

Som timvikarie hos oss på Pysslingen Förskolor arbetar du i barngrupper med barn i åldrarna 1-5. Behovet kan gälla både som ersättare vid kortare frånvaro med möjlighet till längre vikariat om behov uppstår. Det innebär möjlighet till ett flexibelt arbete där din tillgänglighet styr. 

I dina arbetsuppgifter ingår bland annat att genomföra aktiviteter både inomhus och utomhus, avlasta ordinarie pedagoger med praktiska uppgifter, samt möta vårdnadshavare. 

Om du anställs som timvikarie ska du med kort varsel kunna rycka in som vikarie vid frånvaro av den ordinarie personalen. Det krävs att du är ansvarstagande och har en stor förmåga till flexibilitet, då arbetet innebär att du snabbt ska kunna anpassa dig till nya miljöer. Du har goda kunskaper i svenska språket och ska ha lätt för att både samarbeta och arbeta självständigt i ett arbetslag, samt har förmågan att tillsammans med övriga bidra till en fungerande verksamhet.

 

Vi söker dig som

  • Har en gymnasieexamen eller annan utbildning som arbetsgivaren bedömer likvärdig
  • Har en god samarbetsförmåga
  • Anser att varje möte är betydelsefullt
  • Är nyfiken och medforskande
  • Vill lära dig tillsammans med barnen
  • Är inlyssnande och respektfull
  • Har uppdraget och barnen i fokus

Det är meriterande om du har en examen som barnskötare och/eller tidigare erfarenhet av att arbeta inom förskola.

 

Anställningsform

Tjänsten är allmän visstidsanställning med timlön.

Omfattning vid behov.

Tillträde enligt överenskommelse.

 

Ansökan

Låter det som ett jobb för dig? Skicka en ansökan nedan och bifoga ditt CV och personliga brev. 

Kontakt

Har du frågor angående tjänsten är du varmt välkommen att kontakta Ann Ek: ann.ek@pysslingen.se 

Vill du läsa mer om förskolorna?

Vårängen: https://pysslingen.se/varangen/ 

Myrängen: https://pysslingen.se/myrangen/ 

Solängen: https://pysslingen.se/solangen/ 

 

Varmt välkommen med din ansökan!

Ansvarig rekryterare

Jessica Nyberg Kempe

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.

Följ oss via våra sociala kanaler!