Timvikarier sökes till Pysslingens förskolor i Skogås

Plats

Huddinge

Sista ansökan

2023-10-03

Nu söker vi timvikarier till våra fina förskolor Blåbärsstället och Riddarborgen i Skogås. Är du ute efter ett arbete som ger en betydelsefull erfarenhet och är intresserad av att arbeta med barn i åldrarna 1-5 i natursköna områden? Tveka inte på att söka!

Om rollen

Som timvikarie hos oss på Pysslingen Förskolor arbetar du i barngrupper med barn i åldrarna 1-5. Behovet kan gälla både som ersättare vid kortare frånvaro med möjlighet till längre vikariat om behov uppstår. Det innebär möjlighet till ett flexibelt arbete där din tillgänglighet styr.

I dina arbetsuppgifter ingår bland annat att genomföra aktiviteter både inomhus och utomhus, avlasta ordinarie pedagoger med praktiska uppgifter, samt möta vårdnadshavare. 

Om du anställs som timvikarie ska du med kort varsel kunna rycka in som vikarie vid frånvaro av den ordinarie personalen. Det krävs att du är ansvarstagande och har en stor förmåga till flexibilitet, då arbetet innebär att du snabbt ska kunna anpassa dig till nya miljöer. Du har goda kunskaper i svenska språket och ska ha lätt för att både samarbeta och arbeta självständigt i ett arbetslag, samt har förmågan att tillsammans med övriga bidra till en fungerande verksamhet

Hos oss på Blåbärsstället och Riddarborgen vistas vi ute i naturen till stor del av dagarna, då vi tar tillvara på de spännande skogarna och roliga parkerna som ligger i närområdet. Det finns även goda förbindelser med både tåg och buss till våra förskolor, vilket gör det enkelt att ta sig till oss! 

 

Vi söker dig som

  • Har en gymnasieexamen eller annan utbildning som arbetsgivaren bedömer likvärdig
  • Har en god samarbetsförmåga
  • Anser att varje möte är betydelsefullt
  • Är nyfiken och medforskande
  • Vill lära dig tillsammans med barnen
  • Är inlyssnande och respektfull
  • Har uppdraget och barnen i fokus
  •  

Det är meriterande om du har en examen som barnskötare och/eller tidigare erfarenhet av att arbeta inom förskola.

 

Anställningsform

Tjänsten är allmän visstidsanställning med timlön.

Omfattning vid behov.

Tillträde enligt överenskommelse.

 

Ansökan

Låter det som ett jobb för dig? Skicka en ansökan nedan och bifoga ditt CV och personliga brev. 

Kontakt

Har du frågor angående tjänsten är du varmt välkommen att kontakta Linn Forssén: linn.forssen@pysslingen.se 

Vill du läsa mer om förskolorna?

Blåbärsstället: https://pysslingen.se/blabarsstallet/ 

Riddarborgen: https://pysslingen.se/riddarborgen/ 

 

Varmt välkommen med din ansökan!

Ansvarig rekryterare

Jessica Nyberg Kempe

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.

Följ oss via våra sociala kanaler!