HR-administratör sökes till ett föräldravikariat hos Pysslingen Förskolor

Plats

Stockholm

Sista ansökan

2023-06-01

Pysslingen Förskolor har 110 förskolor från Malmö i söder till Östersund i norr, med ca 3 000 anställda som varje dag välkomnar ca 8 000 barn. Ända sedan starten för över 30 år sedan har vi haft siktet inställt på att skapa en trygg och stimulerande värld full av möjligheter. Läs gärna mer på www.pysslingen.se/forskolor.

Vi ingår i AcadeMedia, norra Europas största utbildningsföretag, med ett gemensamt fokus på kvalitet och utveckling. Vår storlek skapar trygghet och ger oss förutsättningar att vara en långsiktig och stabil aktör. 

Som HR-administratör inom Pysslingen Förskolor är du med och förverkligar vårt erbjudande ”En trygg och stimulerande värld full av möjligheter” mot såväl barn och vårdnadshavare som medarbetare. Genom att vara den ledande förskoleaktören i Sverige så är vi med och påverkar framtidens samhälle. 

Om rollen

För att trivas som HR-administratör hos oss på Pysslingen är du positiv, pedagogisk och har förmåga att administrera och vidareutveckla uppgifter kopplat till våra HR-processer. Som HR-administratör är du till största del ett direkt administrativt stöd till rektorer och biträdande rektorer i de ärenden och frågor de ställs inför i deras löpande arbete.

Ett axplock av arbetsuppgifter:

  • First line support av löpande HR-frågor.
  • Rekrytering, där du  främst kommer att hjälpa våra verksamheter att rekrytera timvikarier. Du kommer också vara proffset i rekryteringsverktyget Workbuster. 
  • Delaktig i utbildning av chefer (ex introduktion, arbetsmiljö, rekrytering).
  • Delaktig i utvecklingen av segmentets HR-arbete, rutiner, mallar mm.

Du utgår från AcadeMedias huvudkontor i centrala Stockholm och rapporterar direkt till HR-chefen för Pysslingen Förskolor, samt ingår i segmentets HR-team om 3 personer.

Om dig

  • Du har eftergymnasial utbildning inom HR eller annat relevant område.
  • Du är trygg och kreativ, även om du är i början av din HR-karriär.
  • God datorvana och har lätt att lära dig nya system.
  • Du tycker om att arbeta med en bredd av arbetsuppgifter med allt från rutinartade uppgifter till att tänka nytt och utveckla befintligt material. 

Du är nyfiken, lösningsorienterad, ansvarstagande och kan arbeta självständigt. Du är duktig på att prioritera och hantera de olika arbetsuppgifter som kommer till dig. Då du kommer ha daglig kontakt med våra verksamheter är det viktigt att du tycker om att samarbeta med andra och är lyhörd och kommunikativ. Utöver detta är du en positiv och glad person som tycker om att ha kul på jobbet, samt värnar om din omgivning. 

För att lyckas i rollen behöver du vara strukturerad och tycka om att driva förändring samt gilla att arbeta med digitala verktyg.

Om företaget

AcadeMedia är norra Europas största utbildningsföretag med drygt 660 verksamheter i 4 länder och drygt 18 000 anställda. Vår storlek skapar trygghet och ger förutsättningar att vara en långsiktig och stabil utbildningsaktör som bidrar till det gemensamma samhällsbygget. Vi är verksamma i hela utbildningskedjan inom fyra olika segment; förskola, grundskola, gymnasium och vuxenutbildning. Samtliga verksamheter har ett stort fokus på det pedagogiska uppdraget och arbetar kontinuerligt med kvalitet och utveckling. Inom våra olika segment, för-, grund-, gymnasie- och vuxenskola, finns flera härliga HR-kollegor som vi samarbetar med och träffar regelbundet.

Anställningsform
Tjänsten är ett vikariat med placering på vårt huvudkontor i Stockholm.
Omfattning 100 %.
Tillträde enligt överenskommelse. 

Vårt medarbetarerbjudande
Vi erbjuder dig en varierande och stimulerande roll med många kontaktytor, bra villkor och förmåner och en stark gemenskap. Nyfiken på att veta mer om vårt medarbetarerbjudande? Klicka här.

Har vi väckt ditt intresse?
Du ansöker genom att registrera din profil i vårt rekryteringssystem (se nedan). Vi tar endast emot ansökningar via webben, ansökningar som kommer in på annat sätt behandlas tyvärr inte. Urval sker löpande, så inkom gärna med din ansökan så snart som möjligt.
Har du frågor om oss och tjänsten, varmt välkommen att kontakta HR-chef Lena Jakobsson på telefon 076-516 30 21 eller maila till lena.jakobsson@academedia.se 

Välkommen med din ansökan!

Vi har gjort vårt medieval för rekrytering och undanber oss därför kontakt med annonssäljare eller säljare av andra rekryteringstjänster.

Vi är en del av AcadeMedia, Nordens största utbildningsföretag. Välkommen att läsa mer på www.academedia.se.

Ansvarig rekryterare

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.

Följ oss via våra sociala kanaler!