Björken söker dig som vill jobba som verksamhetsstöd/elevassistent

Plats

Haninge

Sista ansökan

2023-04-01

 

 

I mer än 30 år har Pysslingen Förskolor lett utvecklingen av svensk förskola. Idag är vi Sveriges största privata förskoleföretag. Vi har mer än 100 förskolor som alla har en sak gemensamt: ett grundmurat engagemang för det omsorgsfulla lärandet och att ge barnen en trygg och stimulerande värld full av möjligheter. Vi är en del av AcadeMedia, norra Europas största utbildningsföretag. Läs mer på pysslingen.se/forskolor.

Vi söker:

Vi söker dig som vill arbeta som verksamhetsstöd på en av våra avdelningar. Du ska tillsammans med arbetslaget arbeta för att skapa bra förutsättningar för barnet och övriga barn. Som verksamhetsstöd verkar du för att lärandet och det sociala samspelet ska vara inkluderande och stimulerande för alla i barngruppen. Du bidrar aktivt i planering och utvärdering samt har kontakt med vårdnadshavare angående verksamheten.

På vår förskola har vi höga ambitioner och barnen erbjuds ett omsorgsfullt lärande varje dag. Vårt fokus ligger på varje barns utveckling och utbildning utifrån sina egna individuella förutsättningar. Vi samarbetar mycket mellan avdelningarna och är ute mycket. Vi vill erbjuda barnen en trygg och stimulerande värld full av möjligheter. Inom Pysslingen är värdegrunden betydelsefull. Det är viktigt att du har ett bra förhållningssätt gentemot barn, vårdnadshavare och kollegor samt är professionell.

Meriterande för tjänsten:

· Erfarenhet av att arbeta med barn i behov av särskilt stöd och särskilt npf-diagnoser.

· Utbildning inom pedagogik och/eller specialpedagogik på gymnasienivå.

· Kunskap om TAKK tecken

· Insyn i förskolans styrdokument

· HLR utbildning

Vi erbjuder:

Pysslingen förskolor Björken ligger på Vallavägen i Handen. På förskolan finns 110 barn fördelade på 6 avdelningar. Förskolan har en stor fantastisk gård och utanför förskolans grind finns gott om natur samt friluftsområdet Rudan. Kulturhuset finns på gångavstånd med bland annat bibliotek.

Idén om en hälsosam förskola präglar arbetet vilket bland annat innebär Fredagsfys samt att förskolan är sockerrestriktiv. Förskolan har även en egen kock som lagar vällagad och näringsrik mat från grunden.

Förskolan leds av ett ledningsteam bestående av rektor, biträdande rektor, kvalitetsledare och intendent. På förskolan finns två platsansvariga som ansvarar för den dagliga organisatoriska verksamheten som tex. vikarieanskaffning vid sjukdom.

Läs gärna mer om förskolan: https://pysslingen.se/bjorken/

Övrig information:

Tjänsten är en tidsbegränsad anställning till 31 december 2023 med eventuell möjlighet till förlängning. Tillträdesdag sker omgående eller i överenskommelse med biträdande rektor. Sysselsättningsgrad är 87,5%. Lön enligt avtal.

Är du den vi söker?

Låter detta intressant? Då är du välkommen att skicka in din ansökan innehållande CV och personligt brev redan idag. Tillsättning kan ske innan sista ansökningsdag.

Har du frågor angående tjänsten så är du välkommen att kontakta biträdande rektor Tinna Hardardottir på mail tinna.hardardottir@pysslingen.se.

Du söker tjänsten genom att klicka på "ansök" längst ner i annonsen. Vi tar ej emot ansökningar via post eller mail.

Välkommen med din ansökan!

Vi har gjort vårt medieval för rekrytering och undanber oss därför kontakt med annonssäljare eller säljare av andra rekryteringstjänster.

Ansvarig rekryterare

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy

Följ oss via våra sociala kanaler!