Resurs pedagog till Pysslingen förskola Krusets i Höganäs

Plats

Höganäs

Sista ansökan

2023-03-31

Krusets förskola har en egen stor härlig utemiljö där pedagoger kan utveckla barnens olika sinnen såväl som motoriska egenskaper. Förskolan ligger nära skog och parker vilket skapar möjligheter för oss att använda närmiljöer och naturen som inspirationskällor. Ingen plats är så fylld med material, oändligt med liv och oanade överraskningar som lockar barnens nyfikenhet och väntar på deras upptäckter. 

Nu behöver vi en Elevassistent till ett barn med diabetes på 100%

Arbetsbeskrivning

Du kommer att arbeta i ett arbetslag där du kommer att ha huvudansvaret för barnets egenvård samt kontakt med vårdnadshavare. Du behöver ha mycket goda kunskaper i det svenska språket. Arbetet kräver matematisk kunskap.

Kvalifikationer

  • Det är önskvärt att du har kunskaper och erfarenhet av diabetes.
  • Du kommer att få introduktion och utbildning på arbetsplatsen.

Som person ska du vara

  • Flexibel
  • Lugn
  • Ansvarstagande
  • Observant

Vi erbjuder en strukturerad, stimulerande, utvecklande och glädjefylld arbetsplats men även:

  • Arbetskläder
  • Friskvårdsbidrag
  • Planeringsdagar
  • Pedagogiska måltider

Övrigt

Det är meriterande om du har erfarenhet av att arbeta som barnskötare. Vi kommer att lägga stor vikt vid de personliga egenskaperna.

Övrig information

Denna tjänst är en resurstjänst. Tillträdesdag snarast. Vi kommer att påbörja urvalsprocessen relativt omgående så skicka gärna in din ansökan redan idag. Har du frågor angående tjänsten så är du välkommen att kontakta Pernilla.rasmusen@pysslingen.se 070-213 71 87

Beställ gärna redan idag utdrag ur belastningsregistret då det vanligtvis tar två veckor att få det hemskickat.

Är du den vi söker?

Välkommen att skicka in dina ansökningshandlingar innehållande CV och personligt brev där du motiverar varför du söker dig till och just denna tjänst. Vi är tacksamma att få din ansökan så snart som möjligt och återkommer med besked till dig så snart vi har kommit vidare i rekryteringsprocessen.

Välkommen med din ansökan!

Ansvarig rekryterare

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy

Följ oss via våra sociala kanaler!