Pysslingen Förskolor område 3 söker timvikarier för framtida uppdrag

Sista ansökan

2023-03-31

Om rollen
Vi söker dig som vill jobba som timvikarie på Pysslingen förskolor område 3. I vårt område finns förskolorna Pipmakaren, Krukmakaren och Åsöberget, Röda Berget i Vasastan samt Djurgårdsvyn i Norra Djurgårdsstaden.  Behovet kan gälla både som ersättare vid kortare frånvaro och vid längre vikariat.

Om du anställs som timvikarie ska du med kort varsel kunna rycka in som vikarie vid frånvaro av den ordinarie personalen. Det krävs att du är ansvarstagande och har en stor förmåga till flexibilitet, då arbetet innebär att du snabbt ska kunna anpassa dig till nya miljöer. Du har goda kunskaper i svenska språket och ska ha lätt för att både samarbeta och arbeta självständigt i ett arbetslag, samt har förmågan att tillsammans med övriga bidra till en fungerande verksamhet.

Som timvikarie är det viktigaste att du är nyfiken, har en bra värdegrund och vill lära dig. Kvalitetskrav vi har är att du ska vara handlingskraftig, lugn, uthållig, vänlig och ha nära till skratt. 

I dina arbetsuppgifter ingår exempelvis att vara i barngrupp, avlasta ordinarie pedagoger med praktiska uppgifter bland annat dukning, genomföra aktiviteter ute och inne och möta vårdnadshavare. Du ska ha lätt för att ta instruktioner och anpassa dig till nya situationer.

Vi söker dig som:

  • har en gymnasieexamen eller annan utbildning som arbetsgivaren bedömer likvärdig.
  • meriterande med examen som barnskötare och tidigare erfarenhet av att arbeta inom förskola. 
  • anser att varje möte är betydelsefullt
  • är nyfiken och medforskande
  • vill lära dig tillsammans med barnen
  • ser varje dag som ett lärorikt äventyr tillsammans med barnen och kollegorna
  • är inlyssnande och respektfull
  • har uppdraget i fokus

Anställningsform
Tjänsten är allmän visstidsanställning med timlön.
Omfattning vid behov.
Tillträde enligt överenskommelse. 

Din ansökan
Tycker du att det låter intressant? Ansök via länken nedan och bifoga ditt CV och personliga brev.

Inom förskolan måste du enligt lag (2000:873) visa upp ett utdrag från belastningsregistret. Beställningsblanketten hämtar du på https://polisen.se/. Beställ i god tid då det vanligtvis tar minst 14 dagar att få utdraget hemskickat.

Kontakt
Har du frågor angående tjänsten är du varmt välkommen att kontakta biträdande Elsa Anagrius, elsa.anagrius@pysslingen.se

Varmt välkommen med din ansökan!

Ansvarig rekryterare

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Ja
Nej
Ja
Ja, över 2 års erfarenhet
Nej
Ja
Nej
Hela Stockholms län
Sigtuna
Knivsta
Järfälla
Solna
Stockholm
Sundbyberg
Bromma
Ekerö
Nacka
Söderort
Haninge
Huddinge
Vaxholm
Norrtälje
Deltid ca 10 tim/vecka
Deltid ca 20 tim/vecka
Deltid ca 30 tim/vecka
Heltid, 40 tim/vecka

Ett belastningsregister är giltigt i ett år och beställs från Polisens hemsida.

Ja
Nej

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy

Följ oss via våra sociala kanaler!