Kockvikarie till Pysslingen Förskolor - Hedvigslund

Plats

Nacka

Sista ansökan

2022-01-23

Vikarierande kock till Pysslingen Förskolor - Hedvigslund (Älta, Nacka)

Är du en utbildad kock som brinner för att servera god, näringsriktig, inspirerande och hälsofrämjande maträtter till dina gäster? Gillar du dessutom tanken på att erbjuda just detta till de viktigaste gästerna som man kan ha? Då är det här tjänsten för dig!

Vår kock på Hedvigslund kommer att vara föräldraledig i tre månader. Därför söker vi just nu en kock som kan vikariera under perioden februari-mitten på april. Vi söker dig som har en kockutbildning och brinner för att servera god, näringsriktig och inspirerande mat till våra matgäster. 

Mer om Hedvigslund

Förskolan Hedvigslund ligger i ett naturområde i Älta (Nacka) med närhet till parker och kultur. I vår pedagogiska verksamhet lär vi barnen hur balanserade måltider tillagas och smakar. Barnen lär sig socialt samspel och genom maten skapar vi förståelse för omvärlden och våra medmänniskor. Med nyfikenhet undersöker vi hur samhället och klimatet påverkas av det vi äter. Vi arbetar också medvetet kring barnets möte med måltiden, till exempel genom att lägga upp maten på ett trevligt sätt och se till att den sociala samvaron och samtalet kring matbordet blir lustfyllt. 

På Hedvigslund har vi 82 barn, 16 pedagoger som arbetar på 5 avdelningar. Vi erbjuder frukost, lunch och mellanmål dagligen samt specialkost till de barn som behöver. Förskolan har en stolt tradition av att laga mat från grunden med fokus på smak råvara och upplevelse. Vi arbetar med hållbar utveckling, som även färgar vårt tänk med vad vi serverar för mat. Hedvigslund är också en sockersmart förskola, vilket innebär frånvaro av tillsatt socker i största möjligaste mån i den mat som vi erbjuder barnen. 

Vem söker vi?
Vi söker dig som har dokumenterat erfarenhet från kockrollen. För att trivas som kock hos oss ligger det i din natur att kunna organisera din arbetsdag så väl att den passar barngrupperna och du arbetar självständigt. Du ska hålla en hög kvalitetsnivå som stämmer överens med vår matpolicy inom Academedia. Som kock ansvarar du för den dagliga verksamheten i köket och disken. Planering av måltider, inköp genom webbhandel, följa ramavtal samt förhålla dig till budget. Du ansvarar även för meny-planering, kvalitetskontroll, ekonomi och egenkontroll i det dagliga arbetet samt sköter felanmälningar i köket. Du ser barnen och deras vårdnadshavare som dina gäster och möter dem med glädje, acceptans och vänlighet.

Övrig information

Denna tjänst ett vikariat från början på februari till mitten på april. Tillträdesdag sker i överenskommelse med medarbetaren. Tjänsten är på 100%, varav 80% i köket och 20% i barngrupp. Tiden i barngrupp är exempelvis förlagt vid en öppning där kocken tar emot barnen som kommer och erbjuder frukost.

Vi kommer att påbörja urvalsprocessen relativt omgående så skicka gärna in din ansökan redan idag. Tillsättning kan ske innan sista ansökningsdag. En del av rekryteringsprocessen kommer att ske med hjälp av digitala verktyg med tanke på rådande situation i samhället. Har du frågor angående tjänsten så är du välkommen att kontakta biträdande rektor Nina Strömberg på nina.stromberg@pysslingen.se. Beställ gärna redan idag utdrag ur belastningsregistret då det vanligtvis tar två veckor att få det hemskickat.

Är du den vi söker?

Välkommen att skicka in dina ansökningshandlingar innehållande CV och personligt brev där du motiverar varför du söker dig till och just denna tjänst via länken. Vi tar inte emot ansökningar via mail. Vi är tacksamma att få din ansökan så snart som möjligt och återkommer med besked till dig så snart vi har kommit vidare i rekryteringsprocessen.

Välkommen med din ansökan!

Vi har gjort vårt medieval för rekrytering och undanber oss därför kontakt med annonssäljare eller säljare av andra rekryteringstjänster.

Pysslingen Förskolor är den del av AcadeMedia-koncernen som är verksamma i hela utbildningskedjan från förskola till vuxenutbildning. Våra medarbetare har olika uppdrag och kompetenser, men ett starkt gemensamt fokus på kvalitet och utveckling. Vi hjälper våra barn, elever och deltagare att utvecklas och att nå sina mål och vi letar därför efter dig som vill vara med och göra Sverige lite bättre.

Läs gärna mer på www.pysslingen.se eller www.academedia.se.

Ansvarig rekryterare

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.

Följ oss via våra sociala kanaler!