Timvikarie till pysslingen förskolor, innerstan

Plats

Stockholm

Sista ansökan

2022-01-28

Välkommen till oss på Pysslingen

 

Vill du ha stans härligaste arbetsplatser med kollegor som förstår vikten av trivsel och glädje? Då har du kommit rätt. Vi söker nämligen dig som tillsammans med oss vill vara med att göra skillnad och utveckla en förskola i världsklass samtidigt som vi har roligt tillsammans med barn och kollegor längst vägen. vi söker dig som är flexibel, positiv, lekfull, social, ansvarstagande och som vill vikariera på fem härliga förskolor i Stockholms innerstad.

 

 

Om tjänsten

 

Vi är ett ledningsteam som har 5 förskolor som alla ligger innanför tullarna i Stockholm. Tre förskolor på Södermalm, en i Vasastan och en nyöppnad förskola i Norra Djurgårdsstaden. För att vi ska kunna ge våra barn den bästa och tryggaste omsorgen och undervisning och för att vi ska ge våra medarbetare den bästa arbetsmiljön har vi skapat vår egen vikariepool med vikarier i världsklass. Tanken med vikariepoolen är att våra vikarier ska vara kända ansikten för både barn och pedagoger. Att man blir en välkänd och efterlängtad profil. Detta sätt att bemanna ute på våra förskolor tror vi på. Det kan dessutom vara en möjlig väg till en mer långvarig tjänst om gott samarbete uppstår.

 

Vi söker dig som vill göra spännande och lekfulla upptäcktsresor tillsammans med barn och kollegor. Som vill ha en rolig arbetsplats där skratt tillsammans med barn och kollegor är en del av vardagen.

 

Vi lägger stor vikt vid värdegrundsfrågor samt mötet och förhållningssättet gentemot barnen, kollegorna och våra kunder. Hos oss är det viktigt med samarbetet på hela förskolan.

 

 

Din bakgrund

Vi söker dig som har förmågan att samarbeta samt är flexibel, social och lyhörd. Hos oss finns det möjligheter. Om du har viljan, vill vi ge dig förutsättningar att utvecklas.

 

Du ska vara en medforskande pedagog med stort barnfokus, som kan utmana barnen i vardagen genom lek och fantasi. Erfarenhet från arbetet i förskolan är inget krav men meriterande.

 

Antingen vill och kan du arbeta mycket, alla eller flera dagar i veckan. Eller så kanske du studerar eller gör någonting annat vid sidan av och kan arbeta några dagar i veckan. Men oavsett så ska ditt intresse för arbetet inom förskolan vara stort.

 

Övrig information

Denna tjänst är en visstidsanställning med timlön. Du blir alltså bokad vid behov. Behovet brukar vara väldigt stort men det finns ingen garanti för hur ofta du blir bokad. Tillträdesdag sker i överenskommelse med medarbetaren. Men gärna så snart som möjligt. Vi kommer att påbörja urvalsprocessen relativt omgående så skicka gärna in din ansökan redan idag. Tillsättning sker löpande. Har du frågor angående tjänsten så är du välkommen att kontakta Biträdande förskolechef liselott.helin@pysslingen.se

Beställ gärna utdrag ur belastningsregistret redan idag då det vanligtvis tar två veckor att få det hemskickat.

 

Är du den vi söker?

Välkommen att skicka in dina ansökningshandlingar innehållande CV och personligt brev där du motiverar varför du söker dig till och just denna tjänst. Vi är tacksamma att få din ansökan så snart som möjligt och återkommer med besked till dig så snart vi har kommit vidare i rekryteringsprocessen.

 

Välkommen med din ansökan!

Vi har gjort vårt medieval för rekrytering och undanber oss därför kontakt med annonssäljare eller säljare av andra rekryteringstjänster.

Pysslingen Förskolor är den del av AcadeMedia-koncernen. Med över 12 000 medarbetare är AcadeMedia en av Nordens största privata utbildningssamordnare. Vi är verksamma i hela utbildningskedjan från förskola till vuxenutbildning. Våra medarbetare har olika uppdrag och kompetenser, men ett starkt gemensamt fokus på kvalitet och utveckling. Vi hjälper våra barn, elever och deltagare att utvecklas och att nå sina mål och vi letar därför efter dig som vill vara med och göra Sverige lite bättre.

Läs gärna mer på www.pysslingen.se eller www.academedia.se.

 

 

 

 

 

 

 

Ansvarig rekryterare

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy

Följ oss via våra sociala kanaler!