Kock för vikariat till förskolan Baldersro

Plats

Haninge

Sista ansökan

2021-12-03

 

 

Vikariekock till Pysslingen Förskola Baldersro/Haninge

Vår fantastiska kock på Baldersro kommer vara föräldraledig i tre månader. Därför söker vi nu en vikariekock med utbildning som brinner för att servera god, näringsriktig och inspirerande mat till våra matgäster.

Förskolan Baldersro ligger i ett naturområde i Haninge, med närhet till både Slätmossens naturpark, Rudan och nära till kommunikation. Förskolan har 104 barn samt 20 pedagoger och är åldersindelad i 6 grupper där varje grupp äter på respektive avdelning.

Förskolan erbjuder dagligen frukost, lunch och mellanmål samt specialkost till de barn som behöver. Baldersro har en hälsoprofil som färgar både den pedagogiska verksamheten och vad som serveras. Baldersro är också en sockersmart förskola vilket innebär frånvaro av tillsatt socker i största möjligaste mån i den mat som erbjuds barnen.

Vi söker dig som har dokumenterad erfarenhet från kockrollen. För att trivas som kock hos oss ligger det i din natur att kunna organisera din arbetsdag så väl att den passar barngrupperna och du arbetar självständigt. Du ska hålla en hög kvalitetsnivå som stämmer överens med vår matpolicy inom Academedia. Som kock ansvarar du för den dagliga verksamheten i köket och disken. Planering av måltider, inköp genom webbhandel, följa ramavtal samt förhålla dig till budget. Du ansvarar även för menyplanering, kvalitetskontroll, ekonomi och egenkontroll i det dagliga arbetet samt sköter felanmälningar i köket.

Tjänsten ska tillsättas i mitten av december och är omgående, arbetet är förlagt dagtid, måndag-fredag och på 100%.

Är du den vi söker? Välkommen att skicka in dina ansökningshandlingar innehållande CV och personligt brev där du motiverar varför du söker dig till oss och mejla detta till biträdande rektor tinna.hardardottir@pysslingen.se

Beställ gärna redan idag utdrag ur belastningsregistret då det vanligtvis tar två veckor att få det hemskickat.

Vi har gjort vårt medieval för rekrytering och undanber oss därför kontakt med annonssäljare eller säljare av andra rekryteringstjänster.

Ansvarig rekryterare

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.

Följ oss via våra sociala kanaler!