Barnskötare till Pysslingen förskolan Solna

Plats

Solna

Sista ansökan

2021-10-15

Vi söker en barnskötare till förskolan Karolina, i Solna.

Förskolan Karolina hittar du i parken bakom Nya Karolinskas huvudbyggnad. Du tar dig lättast hit genom att åka buss till Karolinska norra, Haga Södra eller Karolinska institutet Biomedicum, alternativ ta en promenad från S:t Erikplan

Hos oss är det utforskande barnets tankar och hypoteser centrala. Vårt pedagogiska hjärta finns i det naturvetenskapliga arbetssättet. Leken är en del av undervisningen och undervisning en del av leken. Varje dag på förskolan Karolina skall kännas som en upptäcktsfärd där vi ständigt lär av varandra.

Lärmiljöerna är kreativa och lekfulla. Vi vill skapa mötesplatser där barnen lockas till samarbete, innovation och nyskapande.

Vår verksamhet har en väl avvägd balans mellan pedagoginitierade stunder av undervisning och barnens egna möjligheter att få prova sina tankar och hypoteser vidare i leken tillsammans med andra. Vi låter processer få ta tid, barnen ska ha möjlighet till reflektion och tid för att skapa en egen förståelse.

Läs gärna mer om oss på vår hemsida och på facebook.

Vi söker dig som

 • genom glädje, nyfikenhet, lust och kunskap inför uppdraget vill göra skillnad för varje barn
 • har ett gott och professionellt förhållningssätt gentemot alla du möter på förskolan
 • redan har arbetet inom förskolan under några år
 • är trygg i sin roll och vet hur du bidrar och inspirerar för att tillsammans med kollegor uppnå bästa resultat
 • tycker det är spännande att tillsammans med ledningsgrupp och kollegor hitta nya vägar som berikar de redan pågående arbetet, alltid med barnen i fokus.
 • arbetar processinriktat och målstyrt för att undervisa, utmana och engagera varje barn i utbildningen.

Det är viktigt för oss att verksamheten bygger på ett förtroendefullt samarbete mellan pedagoger och vårdnadshavare. Det innebär att varje möte med dem är betydelsefullt. Utöver de dagliga mötena och de organiserade mötena med vårdnadshavarna används också vårt webbaserade dokumentationsverktyg schoolsoft som gemensamma plattform.

För att trivas som pedagog inom Pysslingen ska du kunna ta ansvar för ständig utveckling och kunna se ditt professionella uppdrag i ett större samhällsperspektiv där omsorg och lärande bildar en helhet.

Stämmer denna beskrivning in på dig så kommer du att trivas hos oss.

Vi erbjuder dig möjligheten

 • att bli en del av ett sammansvetsat team med mycket driv och engagemang
 • till planeringstid, reflektionstid tillsammans med övriga kollegor
 • att få handledning av och reflektionstid med kvalitetsledare
 • till ett nära samarbete med ledningsteam som består av rektor, biträdande rektor, kvalitetsledare och intendent
 • att få utrymme för att pröva nya idéer och tankar
 • till kontinuerlig fortbildning
 • till personlig utveckling inom enheten och i företaget, läs mer på https://jobb.forskola.pysslingen.se/  

Denna tjänst är ett vikariat med möjlighet till förlängning, heltid. Vi kommer påbörja urvalsprocessen omgående Har du frågor angående tjänsten så är du välkommen att kontakta biträdande rektor Anna Söderlund, anna.soderlund@pysslingen.se

Tänk på att beställa utdrag ur belastningsregistret, det tar vanligtvis två veckor att få det hemskickat.

Skicka in dina ansökningshandlingar innehållande CV och personligt brev där du motiverar varför du söker dig till just denna tjänst. Vi kontaktar dig om du går vidare i rekryteringsprocessen.

Välkommen med din ansökan!

 

Ansvarig rekryterare

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.

Följ oss via våra sociala kanaler!