Pysslingen Förskolor – HR-chef

Plats

Stockholm

Sista ansökan

2021-09-20

Pysslingen Förskolor är på en spännande resa att skapa den bästa förskolan för alla barn. Vi söker nu en HR-Chef som vill göra skillnad varje dag genom att ge barn de bästa förutsättningarna för utveckling och en bra start på ett livslångt lärande.

Som HR-Chef på Pysslingen Förskolor kommer du att ansvara för och leda det strategiska arbetet med samtliga HR-Processer i en dynamisk miljö där ingen dag är den andra lik. Du kommer att att stötta och utveckla skolchefer och stabschefer i genomförandet av samtliga HR-Processer samt vara en nyckelspelare när det kommer till att bygga starka team och att skapa engagemang och nyfikenhet inom organisationen. Arbetet innebär både strategiskt och operativt HR-stöd med verksamhetsansvar, personalansvar och ekonomiskt ansvar för HR-staben. Du arbetar med fackliga frågor i samklang med organisationens fackliga företrädare.

Som HR-Chef jobbar du nära två direktrapporterande HR-partners och ingår i Pysslingen Förskolors ledningsgrupp. Du rapporterar till Pysslingen Förskolors segmentsområdeschef och utgår från deras kontor i centrala Stockholm på Adolf Fredriks Kyrkogata.

Ansvarssområden

 • Stödja segmentsledningen och verksamheterna i strategiska HR frågor
 • Bidra till Pysslingen Förskolors riktning och resultat som ledningsgruppsmedlem
 • I samråd med HR-staben på koncernnivå leda och utveckla det långsiktiga utvecklingsarbetet inom HR, såsom utveckling av policys, processer, verktyg, rutiner och riktlinjer
 • Säkerställa att chefer får operativt HR-stöd i frågor som rekrytering, annonsering, anställning, arbetsmiljö, arbetsrätt, avveckling och lön
 • Säkerställa att chefer får strategiskt HR-stöd i frågor som rör ledarskap, organisation, medarbetare och förändringar
 • Säkerställa goda relationer med fackförbund
 • Arbetsleda HR-enheten 

 

Bakgrund och Erfarenhet

 • Akademisk utbildning inom HR/Personal eller motsvarande
 • Minst 8 års erfarenhet av kvalificerat HR-arbete i ledande befattning
 • Erfarenhet från en miljö med många kollektivanställda medarbetare är meriterande
 • Tidigare chefserfarenhet
 • Erfarenhet av att jobba i stora företag är meriterande
 • Erfarenhet av att driva stora förändringsprocesser med affär och HR i fokus
 • Mycket goda kunskaper i svenska språket (tal och skrift)

Som person är du nyfiken, självgående och lösningsorienterad. Du trivs med att arbeta i snabba och föränderliga miljöer där ingen dag är den andra lik. Du har en positiv och ödmjuk inställning med förmåga att skapa engagemang hos teammedlemmar, chefer och andra beslutsfattare. Du har en strategisk och proaktiv inställning med god förmåga att skapa struktur, fatta beslut och hantera konflikter.

I denna rekrytering samarbetar Pysslingen Förskolor med Novare Executive Search. Skicka din ansökan i form av CV och personligt brev via länken nedan. Urval och intervjuer genomförs löpande. Vänligen notera att vi inte tar emot ansökningar via e-post på grund av GDPR. Har du frågor kring rollen är du varmt välkommen att kontakta Viktor Karlsson på viktor.karlsson@novare.se eller Taylor Hansson, taylor.hansson@novare.se.

 

Länk till ansökan: https://pnty-apply.ponty-system.se/searchandselection?id=61739

 

Ansvarig rekryterare

Isabella Västberg

Följ oss via våra sociala kanaler!