Förskollärare till Pysslingen förskolor Flygaren i Halmstad

Plats

Halmstad

Sista ansökan

2021-09-27

 

Pysslingen förskolor Flygaren ligger i centrala delen av Halmstad och i närheten av strand och skog. I vår nybyggda förskola erbjuds barnen en utforskande och utmanande lärmiljö, både inne och ute. Vår inriktning hälsa och hållbarhet genomsyrar vår verksamhet och vi är ett härligt team med hög trivselfaktor och söker nu legitimerade förskollärare till oss.

Är du den vi söker? 

I takt med att vi fortsätter öka vårt intag av barn känns det väldigt spännande att välkomna ytterligare förskollärare till oss. Vi du vara med på en resa där vi tillsammans fortsätter utveckla vår verksamhet. 

Vi söker dig som är legitimerad förskollärare och som 

 • arbetar aktivt för att skapa en omsorgsfull och utvecklande utbildning för varje barn. 
 • förväntas ha det nationella uppdraget som utgångspunkt och konkretiserar styrdokumenten tillsammans med arbetslaget. 
 • ansvarar för undervisningen och bidrar till att utbildningen är trygg, rolig och lärorik för alla barn som deltar. 
 • ansvarar för att varje barns utveckling dokumenteras, följs upp, analyseras och utvärderas för att synliggöra att utbildningen som erbjuds sker i enlighet med styrdokumentens intentioner.
 • möter barn, kollegor och vårdnadshavare med glädje och entusiasm.
 • samarbetar med arbetslaget för att erbjuda barnen en god lärmiljö som utgår från intresse och behov och som bidrar till utveckling, lek och lärande, såväl inne som ute.
 • tillsammans med barnen arbetar med hälsa och hållbarhet.  

 

Som anställd i Pysslingen Förskolor erbjuder vi dig 

 • en stimulerande och utvecklande arbetsplats där du får vara med och påverka
 • arbetskläder
 • friskvårdsbidrag
 • planeringsdagar
 • fria pedagogiska måltider
 • möjlighet till fortbildning och vidareutbildning
 • individuell planeringstid
 • personlig iPad
 • gemensam planering tillsammans med arbetslaget
 • tydligt arbete och tydliga uppföljningar i det systematiska kvalitetsarbetet
 • ett ledningsteam som består av rektor, biträdande rektor, kvalitetsledare och intendent

Läs mer på www.pysslingen.se/flygaren eller kika in på vår instagram pysslingen_flygaren

 

Övrig information

Tjänsterna är tillsvidaretjänster med inledande provanställning på 6 månader. Tillträdesdag sker i överenskommelse med medarbetaren, dock senast januari 2022. Vi kommer att påbörja urvalsprocessen omgående så skicka gärna in din ansökan redan idag. Tillsättning kan ske innan sista ansökningsdag. Har du frågor angående tjänsterna så är du välkommen att kontakta Bitr rektor Veronika Björk på 0761-045437 eller veronika.bjork@pysslingen.se

 

Beställ gärna redan idag ett utdrag ur belastningsregistret då det vanligtvis tar två veckor att få det hemskickat.

 

Är du den vi söker?

Välkommen att skicka in dina ansökningshandlingar innehållande CV och personligt brev där du motiverar varför du söker dig till och just denna tjänst. Vi är tacksamma att få din ansökan så snart som möjligt och återkommer med besked till dig så snart vi har kommit vidare i rekryteringsprocessen.

Välkommen med din ansökan!

Vi har gjort vårt medieval för rekrytering och undanber oss därför kontakt med annonssäljare eller säljare av andra rekryteringstjänster.

Pysslingen Förskolor är den del av AcadeMedia-koncernen som är verksamma i hela utbildningskedjan från förskola till vuxenutbildning. Våra medarbetare har olika uppdrag och kompetenser, men ett starkt gemensamt fokus på kvalitet och utveckling. Vi hjälper våra barn, elever och deltagare att utvecklas och att nå sina mål och vi letar därför efter dig som vill vara med och göra Sverige lite bättre.

Läs gärna mer på www.pysslingen.se eller www.academedia.se.

 Ansvarig rekryterare

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy

Följ oss via våra sociala kanaler!