Förskollärare till Område 23 Hägersten

Plats

Stockholm

Sista ansökan

2022-12-23

Vi söker förskollärare till vår förskola i Hägersten och Vårberg

Vi har två relativt nyöppnade förskolor med inriktning hållbarhet och språk. I våra förskolor står kreativitet i centrum där vi utgår från det kompetenta barnet och att barn har 100 olika språk. Förskoletiden ska vara en tid av lustfyllt lärande. Vi ser till varje barns förmåga, lust och vilja att lära och utvecklas och förskolan ska vara rolig, stimulerande, trygg och utmanande. Vår förskola ligger på Hägerstensåsen nära tunnelbanan och förskolan Kungshatten i Vårberg ligger mitt i centrum. Båda förskolorna har trivsamma och ljusa lokaler

Målet med verksamheten är att arbeta utforskande och projektinriktat i små grupper med barnen. Vi tror på att den pedagogiska miljön ska vara utmanande, tydlig och inspirerande för barnen och vi  ser avdelningen som en levande verkstad. I vår verksamhet får alla vara delaktiga och interkulturalitet är en tillgång.

Hos oss får barn, pedagoger och vårdnadshavare ett individuellt bemötande utifrån just sina behov. 

Våra inriktningar är levande verkstad och en hållbar utbildning 

Vi har ett projektinriktat utforskande arbetssätt med barnen där vi utgår från barnens intressen. Genom observation, analys och reflektion av barnens lek och teorier planerar vi vår verksamhet vidare. Pedagogisk dokumentation är en bärande del av vårt arbete.

Pedagogerna arbetar aktivt med att reflektera kring verksamheten utifrån barnens perspektiv. Dokumentationerna används för att synliggöra vad barnen sagt, gjort och lärt sig i olika undervisningssituationer. Detta återges till barnen och möjliggör nya tankar som för deras processer vidare, just nu har vi hållbar utveckling som vårt fokus. 

Arbetet med barnen i mindre grupp ger varje barn goda förutsättningar till inflytande. Vi har aktiviteter både inomhus och utomhus varje dag, förskolan har en fin stor gård  eller terrass för alla att vistas på. 

Vi ser avdelningen som en verkstad där det erbjuds olika stationer för utforskande, lärande och lek. Våra pedagogiska miljöer utformas medvetet för att vara tydliga och inspirerande för barnen, en levande och utmanande ateljé är en viktig del i vår verksamhet. Vi arbetar löpande med introduktioner av olika bildspråkliga uttrycksformer såsom teckning, lera och måleri. Barnen får möjlighet att träna sig i och utveckla sitt hantverk i olika tekniker men också i andra skapande former som musik, dans, drama och rörelse. 

Förskolorna är relativt  nyöppnad och har fina, fräscha lokaler att vistas i. 

Om tjänsten 

  • Du ansvarar för en barngrupp och ett arbetslag, men har också ett extra öga för arbetet i hela huset och alla barn  
  • Du har ansvar för att det systematiska kvalitetsarbetet som observation, analys och reflektion görs tillsammans med arbetslaget
  • Du får möjlighet att tillsammans med andra förskollärare ingå i pedagogiska nätverk och utvecklas i ett större sammanhang 
  • Du får ingå i styrgrupp och vara med och påverka processer på arbetsplatsen  
  • Vi erbjuder fria pedagogiska måltider, kaffe, frukt, arbetskläder och friskvårdsbidrag
  •  Heltid- eller deltidstjänst med tillsvidareanställning
  •  Vi tillämpar provanställning, 6 månader

Kvalifikationer

Du har förskollärarlegitimation enligt Skolverkets krav med ett stort intresse och engagemang samt en god ledarskapsförmåga. Du är nyfiken och brinner för mångfald. Du tror på det kollegiala lärandet och vet att observation, analys och reflektion vidareutvecklar verksamheten. Du är strukturerad och tydlig i din kommunikation. 

Övrigt 

Välkommen till en trevlig arbetsplats där vi är måna om varandra! 

För frågor kontakta biträdande rektor Marianne Andersson, tel. 076-1013926

Pysslingen FÖRSKOLOR

Förskoleområde 23

 

www.pysslingen.se/typografen

www.pysslingen.se/isalven 

www.pysslingen.se/smaltrullen

www.pysslingen.se/kungshatten 

 

 

I mer än 30 år har Pysslingen Förskolor lett utvecklingen av svensk förskola. Vi har mer än 100 förskolor som har en sak gemensamt: ett grundmurat engagemang för det omsorgsfulla lärandet och att ge barnen en trygg och stimulerande värld full av möjligheter. Vi är en del av AcadeMedia, norra Europas största utbildningsföretag. Läs mer om oss: www.pysslingen.se/forskolor

Ansvarig rekryterare

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy

Följ oss via våra sociala kanaler!