Barnskötare till Pysslingen förskolor Flygaren i Halmstad

Plats

Halmstad

Sista ansökan

2021-06-14

Pysslingen Förskolor Flygaren ligger i centrala delen av Halmstad och i närheten av strand och skog. I vår nybyggda förskola erbjuds barnen en utforskande och utmanande lärmiljö, både inne och ute. I takt med att vi får in fler barn söker vi därför ytterligare två barnskötare till oss.

Är du den vi söker? 

Vi söker dig som är utbildad barnskötare och som 

 • arbetar aktivt för att skapa en omsorgsfull och utvecklande utbildning för varje barn
 • har förmågan att möta barn, kollegor och vårdnadshavare med glädje och entusiasm
 • har god samarbetsförmåga
 • är handlingskraftig, kompetent, ser möjligheter och driver utveckling i ditt arbete med engagemang
 • har goda kunskaper i förskolans styrdokument
 • har kunskaper i pedagogisk dokumentation och i IKT
 • i samarbete med arbetslaget erbjuder barnen en god lärmiljö som utgår från intresse och behov och som bidrar till utveckling, lek och lärande, såväl inne som ute
 • är lösningsfokuserad samt flexibel och ser det som en självklarhet att samarbeta över hela huset
 • vill vara med och utveckla förskolans profil, hälsa och hållbarhet

 

Som anställd i Pysslingen Förskolor erbjuder vi dig 

 • en stimulerande och utvecklande arbetsplats där du får vara med och påverka
 • arbetskläder
 • friskvårdsbidrag
 • planeringsdagar
 • fria pedagogiska måltider
 • möjlighet till fortbildning och vidareutbildning
 • individuell planeringstid
 • en personlig iPad
 • gemensam planering tillsammans med arbetslaget
 • tydligt arbete och tydliga uppföljningar i det systematiska kvalitetsarbetet
 • ett ledningsteam som består av Rektor, Biträdande rektor, Kvalitetsledare och Intendent

Läs mer på www.pysslingen.se/flygaren

 

Övrig information

Tjänsterna är tillsvidaretjänster med inledande provanställning på 6 månader. Tjänstgöringsgraden är 80%-100% Tillträdesdag sker i överenskommelse med medarbetaren. Vi kommer att påbörja urvalsprocessen omgående så skicka gärna in din ansökan redan idag. Tillsättning kan ske innan sista ansökningsdag. Har du frågor angående tjänsten så är du välkommen att kontakta Bitr. rektor Veronika Björk på 0761-045437 eller veronika.bjork@pysslingen.se

 

Beställ gärna redan idag utdrag ur belastningsregistret då det vanligtvis tar två veckor att få det hemskickat.

 

Är du den vi söker?

Välkommen att skicka in dina ansökningshandlingar innehållande CV och personligt brev där du motiverar varför du söker dig till och just denna tjänst. Vi är tacksamma att få din ansökan så snart som möjligt och återkommer med besked till dig så snart vi har kommit vidare i rekryteringsprocessen.

Välkommen med din ansökan!

Vi har gjort vårt medieval för rekrytering och undanber oss därför kontakt med annonssäljare eller säljare av andra rekryteringstjänster.

Pysslingen Förskolor är den del av AcadeMedia-koncernen som är verksamma i hela utbildningskedjan från förskola till vuxenutbildning. Våra medarbetare har olika uppdrag och kompetenser, men ett starkt gemensamt fokus på kvalitet och utveckling. Vi hjälper våra barn, elever och deltagare att utvecklas och att nå sina mål och vi letar därför efter dig som vill vara med och göra Sverige lite bättre.

Läs gärna mer på www.pysslingen.se eller www.academedia.se.

 

 

Ansvarig rekryterare

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.

Följ oss via våra sociala kanaler!