En driven förskollärare till Törnskogen!

Plats

Sollentuna

Sista ansökan

2021-04-30

Ditt uppdrag

Vi vill härmed erbjuda dig en unik möjlighet att söka tjänsten som förskollärare till en fantastisk förskola belägen i natursköna Törnskogen i Sollentuna. Förskolan har en inriktning mot hälsa/rörelse och natur.

Vi ser hälsa ur flera olika perspektiv. Både ur ett samhällsperspektiv och omvärlden i stort där klimat, digitalisering, livsstil, omtanke och påverkan av natur och miljö, psykisk hälsa, fysisk hälsa, jämställdhet osv skapar en helhet. Vi vill helt enkelt vara med och skapa den hållbara generationen.

Vår vision är att skapa ett arbetslag som förstår vikten av trivsel och glädjen på arbetsplatsen, för att tillsammans utveckla framtidens förskola.

Förskolan lägger stor vikt vid samarbete och kollegialt lärande. Våra mötesforum kommer till största delen handla om utvecklingsarbete, om att bidra till pedagogisk medvetenhet och utveckling. Vår kvalitetsledare kommer finnas tillgänglig för att tillsammans med dig och dina kollegor driva pedagogiska frågor.

Hos oss kommer du att ha en individuell utvecklingsplan och erbjudas kompetensutveckling. Du erbjuds fria måltider, arbetskläder och friskvårdsbidrag.

Som anställd inom Pysslingen förskolor har du unika möjligheter att både få den kompetensutveckling du önskar men också vidare karriärmöjligheter. Pysslingen förskolor är en del av Academedia som är ett företag i ständig utveckling och tillväxt.

Om tjänsten

Vi söker dig, legitimerad förskollärare som dagligen vill göra spännande och lekfulla upptäcktsresor tillsammans med barn och kollegor i hållbarhetens och hälsans tecken. Du ska vara en pedagog med barnfokus, som kan utmana barnen i vardagen genom lek och fantasi. Du är en förskollärare som ska ta tillvara alla barns kompetenser och använda olika tillvägagångssätt för att nå de mål styrdokumenten anger. Det innebär att vi välkomnar innovation och därför söker vi dig som känner stor lust och glädje i att driva och delta i förskolans utvecklingsarbete i tätt samarbete med arbetslag och ledningen av förskolan.

Om verksamheten

Förskolan har 6 avdelningar fördelat på två gårdar.

Vi lägger stor vikt vid värdegrundsfrågor samt mötet och förhållningssättet gentemot barnen, kollegorna och våra kunder. Hos oss är det viktigt med samspel. 

En levande och utmanande lärmiljö är en självklarhet i Pysslingen Förskolor. Törnskogen har därför en genomtänkt lärmiljö med noga utvalt  giftfritt lekmaterial. Maten som serveras är ekologisk och lagad på plats.

Din bakgrund

Vi söker dig, legitimerad förskollärare som har förmågan att samarbeta samt är flexibel och lyhörd. Du ska vara utvecklingsinriktad, och framförallt ska du vara en förebild i ditt pedagogiska förhållningssätt. Hos oss finns det möjligheter. Om du har viljan, vill vi ge dig förutsättningar att utvecklas.

Då förskolan kommer ha en inriktning vad det gäller hållbarhet där hälsa är en röd tråd ser vi det meriterande om du har ett stort intresse för hälsa, idrott eller något annat som passar in i profilen.

Övrig information

Denna tjänst är en tillsvidareanställning med inledande provanställning på 6 månader. Tillträdesdag sker i överenskommelse. Vi kommer att påbörja urvalsprocessen relativt omgående så skicka gärna in din ansökan redan idag. 

Har du frågor angående tjänsten så är du välkommen att kontakta Biträdande rektor Maria Silverbring på maria.silverbring@pysslingen.se

Beställ gärna utdrag ur belastningsregistret redan idag då det vanligtvis tar två veckor att få det hemskickat.

Är du den vi söker?

Välkommen att skicka in dina ansökningshandlingar innehållande CV och personligt brev där du motiverar varför du söker dig till just denna tjänst. Vi är tacksamma att få din ansökan så snart som möjligt och återkommer med besked till dig så snart vi har kommit vidare i rekryteringsprocessen.

Välkommen med din ansökan!

Vi har gjort vårt medieval för rekrytering och undanber oss därför kontakt med annonssäljare eller säljare av andra rekryteringstjänster.

Pysslingen Förskolor är den del av AcadeMedia-koncernen. Med över 12 000 medarbetare är AcadeMedia en av Nordens största privata utbildningssamordnare. Vi är verksamma i hela utbildningskedjan från förskola till vuxenutbildning. Våra medarbetare har olika uppdrag och kompetenser, men ett starkt gemensamt fokus på kvalitet och utveckling. Vi hjälper våra barn, elever och deltagare att utvecklas och att nå sina mål och vi letar därför efter dig som vill vara med och göra Sverige lite bättre.

Läs gärna mer på www.pysslingen.se eller www.academedia.se

 

Ansvarig rekryterare

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Ja, redan erhållit
Nej
Nej, men ansökt om

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy

Följ oss via våra sociala kanaler!