Vikariat på Pysslingen Förskolor

Plats

Stockholm

Sista ansökan

2021-04-30

Vi söker dig - vikarierande barnskötare!

Vill du vara med på våra nyfikna barns utbildningsresa? Nu har du chansen! Vi söker barnskötare  eller någon med annan lämplig utbildning för vikariat till vår förskolor i  område 13 - Nacka, Älta, Lännersta och Sjöstaden.  Alla förskolor ser till att dagligen utforska vad som finns i dess närmiljö. 

Vem är det vi söker?
Du får gärna vara utbildad barnskötare eller ha erfarenhet av att arbeta med barn. Du vill vara med och göra skillnad för varje barn. Du vill vara med och skapa en miljö där vi ger varje barn utmaningar, inspiration och lust till lek och skapande. Varje dag. Du ser möjligheter i att lära av och tillsammans med barn och arbetskamrater och ser att du kan göra skillnad i varje möte. 

Vi söker dig som är trygg - i din roll som barnskötare/pedagog och i ditt möte och förhållningssätt gentemot barn, vårdnadshavare och kollegor. Du har en god samarbetsförmåga och en vilja att sträva framåt tillsammans med andra för att uppnå satta mål. Du har en god kommunikativ förmåga, kunskap om förskolans styrdokument och är van att uttrycka dig i skrift. Vi söker dig som kan bidra till den positiva stämningen som finns på förskolan.  

Vilka är vi?
Hos oss hittar du många nyfikna, kreativa och undersökande barn, ett gäng glada pedagoger som sprider värme och ett utvecklingsinriktat ledingsteam - tillsammans arbetar vi ständigt för att skapa den allra bästa omgivningen för våra barn.

 Vi uppmuntrar barnen till att bli självständiga och trygga individer som vet vilka de är och vad de står för, som tar ansvar för sig själva, för varandra och för det samhälle som vi lever i.


Vi erbjuder en spännande arbetsplats med nyfikna barn som gör varje dag till en upptäcktsfärd. Ett arbete där du har världens viktigaste och roligaste uppdrag. Hos oss får du arbetskläder, friskvård och möjlighet till kompetensutveckling. Inom Pysslingen Förskolor har vi flera olika forum som syftar till kompetensutveckling, bland annat har medarbetarna möjlighet att utvecklas inom olika läroplansområden via våra Helpdesk (workshops och föreläsningar), via våra olika utvecklingsgrupper inom förskoleområdet, genom att ansöka till försteförskollärare eller trainee och utifrån egna förslag på utveckling i samverkan med ledningsteamet på förskolan.  Vi har ett ledningsteam som består av en rektor, biträdande rektor, kvalitetsledare och intendent. 

Här kan du läsa mer om våra förskolor:
www.pysslingen.se/sjostaden

https://pysslingen.se/jarven/

https://pysslingen.se/smorblomman/

https://pysslingen.se/hedvigslund/

Om vi passar varandra, finns det möjlighet till en fast anställning längre fram. 

Övrig information

Denna tjänst är en visstidsanställning. Tillträdesdag sker i överenskommelse med medarbetaren. Vi kommer att påbörja urvalsprocessen relativt omgående så skicka gärna in din ansökan redan idag. Tillsättning kan ske innan sista ansökningsdag som är den 31/4-21. En del av rekryteringsprocessen kommer att ske med hjälp av digitala verktyg med tanke på rådande situation i samhället. Har du frågor angående tjänsten så är du välkommen att kontakta biträdande rektor Anders Kedhammar på 072-213 8558 eller anders.kedhammar@pysslingen.se. Beställ gärna redan idag utdrag ur belastningsregistret då det vanligtvis tar två veckor att få det hemskickat.

Är du den vi söker?

Välkommen att skicka in dina ansökningshandlingar innehållande CV och personligt brev där du motiverar varför du söker dig till och just denna tjänst. Vi är tacksamma att få din ansökan så snart som möjligt och återkommer med besked till dig så snart vi har kommit vidare i rekryteringsprocessen.

Välkommen med din ansökan!

Vi har gjort vårt medieval för rekrytering och undanber oss därför kontakt med annonssäljare eller säljare av andra rekryteringstjänster.

Pysslingen Förskolor är den del av AcadeMedia-koncernen som är verksamma i hela utbildningskedjan från förskola till vuxenutbildning. Våra medarbetare har olika uppdrag och kompetenser, men ett starkt gemensamt fokus på kvalitet och utveckling. Vi hjälper våra barn, elever och deltagare att utvecklas och att nå sina mål och vi letar därför efter dig som vill vara med och göra Sverige lite bättre.

Läs gärna mer på www.pysslingen.se eller www.academedia.se.

Ansvarig rekryterare

Elise Sillevis Smitt

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy

Följ oss via våra sociala kanaler!