Kvalitetsledare till Pysslingen Förskolor

Plats

Stockholm

Sista ansökan

2021-05-31

Pysslingen Förskolor söker en Kvalitetsledare under vår ordinarie kvalitesledares föräldraledighet 
Som Kvalitetsledare inom Pysslingen Förskolor är du med och förverkligar vårt erbjudande ”En trygg och stimulerande värld full av möjligheter” mot såväl barn och vårdnadshavare som medarbetare. Genom att vara den ledande förskoleaktören i Sverige så är vi med och påverkar framtidens samhälle. 

Ansvarsområden och arbetsuppgifter
Uppdraget innebär att arbeta med och utveckla den pedagogiska verksamheten i ett förskoleområde med fem förskolor. Tjänsten är placerad i Stockholm på Kungsholmen. Du ingår i ett ledningsteam bestående av en rektor, en biträdande rektor, en kvalitetsledare och en intendent. Kvalitetsledare arbetar med en bredd av olika uppgifter på delegation av rektor med fokus på att arbeta med och utveckla den pedagogiska verksamheten. Som kvalitetsledare arbetar du nära pedagogerna och barnen för att skapa goda lärmiljöer och lärprocesser, utvärderar arbetet och stöttar medarbetarna i det pedagogiska uppdraget. Tillsammans med rektor sätter du mål och arbetssätt för kvalitet och lärmiljöer på respektive förskola. I arbetet ingår att arbetar med specialpedagogiska frågor, såsom barn i behov av särskilt stöd, och att kommunicera den pedagogiska verksamheten med vårdnadshavare. Arbetet innebär kontakt med pedagoger på respektive förskola och externa kontakter mot vårdnadshavare, specialinstanser och kommuner. I tjänsten kan personal-, ekonomi- och arbetsmiljöansvar ingå. Du rapporterar till rektor.

Kvalifikationer
Vi söker en kvalitetsmedveten Kvalitetsledare med hög pedagogisk förmåga. Du har minst tre års erfarenhet av arbete inom förskola och tidigare erfarenhet av att leda pedagoger i utvecklingsarbete. Vidare har du en pedagogisk högskoleutbildning med examen, erfarenhet av specialpedagogiskt arbete och mycket goda kunskaper i förskolans styrdokument och läroplan. Du har mycket goda kunskaper i svenska språket och en hög digital kompetens.

Vårt medarbetarerbjudande
Vi erbjuder dig en varierande och stimulerande roll med många kontaktytor, bra villkor och förmåner och en stark gemenskap. Nyfiken på att veta mer om vårt erbjudande? Klicka här.

Anställningsform

Tjänsten är ett vikariat för vår Ida som är föräldraledig från 2021 08 01 -2022 12 31 


Ansökan
Du ansöker genom att registrera din profil i vårt rekryteringssystem (se nedan). Vi tar endast emot ansökningar via webben, ansökningar som kommer in på annat sätt behandlas tyvärr inte. Urval sker löpande, så inkom gärna med din ansökan så snart som möjligt.
Har du frågor om oss och tjänsten, varmt välkommen att kontakta Rektor Jenny Löfgren på nummer 070 444 27 38  eller via mejl jenny.lofgren@pysslingen.se

Varmt välkommen med din ansökan!

Ansvarig rekryterare

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy

Följ oss via våra sociala kanaler!