Vikariat som barnskötare - Pysslingen Förskolor Nacka/Hammarby Sjöstad

Plats

Nacka

Sista ansökan

2022-01-24

Vikarierande barnskötare

Vi söker vikarierande barnskötare för både långtids- och korttidsvikariat till våra förskolor inom vårt förskoleområde i Nacka/Sjöstaden, som består av förskolorna Hedvigslund, Järven, Sjöstaden och Smörblomman. Förskolorna har samma ledningsteam bestående av en rektor, en biträdande rektor, en kvalitetsledare och en intendent som arbetar i nära samverkan med medarbetarna på förskolorna. 

Vem söker vi?
I första hand söker vi utbildade barnskötare eller dig som har längre erfarenhet av att arbeta som förskolepedagog. Du vill vara med och göra skillnad för varje barn och skapa en miljö där vi ger varje barn utmaningar, inspiration och lust till lek och skapande. Du ser möjligheter i att lära av och tillsammans med barn och arbetskamrater och ser att du kan göra skillnad i varje möte. Vi söker både vikarier som kan arbeta 20-100% under en längre tid, men även timvikarier som kan arbeta vid behov. 

Vi anser att det är viktigt att du har kännedom om förskolans grunder (våra styrdokument), har lätt för att ta kontakt med andra, är bra på att kommunicera och är professionell i ditt möte gentemot barn, vårdnadshavare och arbetskollegor. Som vikarie är det viktigt att du är flexibel och kan tänka dig att arbeta med barn i olika åldrar. Du känner dig trygg i mötet med barn och vuxna. Det är viktigt att du har förmågan att snabbt komma in på en avdelning och anpassa dig efter avdelningens rutiner. 

Du får gärna redan i ditt personliga brev beskriva vad just du kan bidra om du skulle börja hos oss.  

Vilka är vi?
Vi erbjuder en spännande arbetsplats med nyfikna barn som gör varje dag till en upptäcktsfärd. Ett arbete där du har världens viktigaste och roligaste uppdrag. Hos oss får du arbetskläder (vid längre vikariat), friskvård och möjlighet till kompetensutveckling. Inom Pysslingen Förskolor har vi flera olika forum som syftar till kompetensutveckling, bland annat har medarbetarna möjlighet att utvecklas inom olika läroplansområden via våra Helpdesk (workshops och föreläsningar) och inom vårt område har vi olika former för möten med fokus på vårt pedagogiska uppdrag. 

Här kan du läsa mer om våra förskolor:
www.pysslingen.se/hedvigslund 
www.pysslingen.se/jarven 
www.pysslingen.se/sjostaden 
www.pysslingen.se/smorblomman

Om korttids- och timvikatiat
Om du anställs som korttids- och/eller timvikarie ska du med kort varsel kunna rycka in som vikarie vid frånvaro av den ordinarie personalen. Det innebär att du snabbt ska kunna anpassa dig till nya miljöer, att du ska ha lätt för att samarbeta, kunna sprida glädje och att du ska ha förmågan att tillsammans med övriga pedagoger bidra till en fungerande verksamhet. Du kommer att arbeta med barn i åldrarna 1-5. Arbetet bygger på barns inflytande, delaktighet och allas lika värde. Därför är det viktigt att du har ett professionellt bemötande mot barn, vårdnadshavare och övriga aktörer och kan vara en förebild.

Om vi passar varandra, finns det möjlighet till en fast anställning längre fram. 

Övrig information

Denna tjänst är ett vikariat. Tillträdesdag sker i överenskommelse med medarbetaren. Vi kommer att påbörja urvalsprocessen när ansökningar kommer in, så skicka in din ansökan redan idag. Tillsättning kan ske innan sista ansökningsdag. Har du frågor angående tjänsten så är du varmt välkommen att kontakta rektorn Elise Sillevis Smitt på elise.sillevissmitt@pysslingen.se. Beställ gärna redan idag utdrag ur belastningsregistret då det vanligtvis tar två veckor att få det hemskickat.

Är du den vi söker?

Välkommen att skicka in dina ansökningshandlingar innehållande CV och personligt brev där du motiverar varför du söker dig till och just denna tjänst. Vi är tacksamma att få din ansökan så snart som möjligt och återkommer med besked till dig så snart vi har kommit vidare i rekryteringsprocessen.

Välkommen med din ansökan!

Vi har gjort vårt medieval för rekrytering och undanber oss därför kontakt med annonssäljare eller säljare av andra rekryteringstjänster.

Pysslingen Förskolor är den del av AcadeMedia-koncernen. Med över 12 000 medarbetare är AcadeMedia en av Nordens största privata utbildningssamordnare. Vi är verksamma i hela utbildningskedjan från förskola till vuxenutbildning. Våra medarbetare har olika uppdrag och kompetenser, men ett starkt gemensamt fokus på kvalitet och utveckling. Vi hjälper våra barn, elever och deltagare att utvecklas och att nå sina mål och vi letar därför efter dig som vill vara med och göra Sverige lite bättre.

Läs gärna mer på www.pysslingen.se eller www.academedia.se.

Ansvarig rekryterare

Elise Sillevis Smitt

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.

Följ oss via våra sociala kanaler!