AcadeMedia söker en fastighetsförvaltare till ett vikariat

Plats

Stockholm

Sista ansökan

2021-04-20

Som fastighetsförvaltare inom Pysslingen Förskolor, en del av AcadeMedia, har du ansvar för kontrakts- och driftsfrågor för ca 50 förskolor.  Tjänsten är en kombinerad tjänst mellan att vara kontaktperson för löpande lokalfrågor mellan enheterna och fastighetsägarna samt kontraktsansvarig för hyresavtalen för de fastigheter som förvaltas. Du ska även vara en naturlig samtalspart för såväl skolor som externa parter avseende nybyggnationer.

Ansvarsområden och arbetsuppgifter
Tjänsten är uppdelad i tre områden, kontraktsfrågor, driftsfrågor och projektfrågor.  Exempel på uppgifter:

- Ta in offerter och offertbedömning för entreprenader
- Vara beställare av entreprenader
- Förhandla hyresavtal, både omförhandlingar och nya avtal
- Underhållsplanering av fastigheterna
- Löpande kontakt med fastighetsägare och våra enheter/skolor
- Bollplank för rektorer
- Kontakt med personer på olika nivåer inom företaget
- Leverantörsuppföljning samt tillse att vi har rätt serviceavtal
- Ansvara för eventuella försäkringsärenden vid egendomsskador vilket inbegriper både att säkerställa           kontinuitet för verksamheten och kontakt med försäkringsbolag

Kvalifikationer
Vi söker dig som är utbildad fastighetsförvaltare eller likvärdig utbildning. Du är strukturerad och självgående i ditt arbete och du tycker om att ge service och möta människor.  Du har minst fem års erfarenhet av fastighetsfrågor (företrädesvis från hyresgästsidan) och med god kunskap om fastighetsjuridik/avtalsvillkor i hyresavtal. Du har tidigare erfarenhet av att bedöma underhållsbehov samt att vara beställare mot entreprenörer i underhålls- och driftprojekt.

Anställningsform
Tjänsten är ett vikariat på 6 månader mellan augusti-januari, med chans till förlängning, placering i Stockholm. Omfattning 100 %. Tillträde enligt överenskommelse.

Ansökan
Du ansöker genom att registrera din profil i vårt rekryteringssystem (se nedan). Vi tar endast emot ansökningar via webben, ansökningar som kommer in på annat sätt behandlas tyvärr inte. Urval sker löpande, så inkom gärna med din ansökan så snart som möjligt.

Har du frågor om oss och tjänsten, varmt välkommen att kontakta ansvarig chef inom Pysslingen Förskolor Amanda Moser på 072-25 29 192 alternativt amanda.moser@academedia.se 

Varmt välkommen med din ansökan!

Ansvarig rekryterare

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Ja
Nej
Ja
Nej

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy

Följ oss via våra sociala kanaler!